If there were 2 versions of the same hummus brand, and one version had potassium sorbate and sodium benzoate artificial preservatives in it and it cost $2.99 for 1lb., how much more would you be willing to pay for a version of the same hummus that had no artificial preservatives in it?
Here are the choices:
a) I would pay $3.99 for the hummus with no preservatives.
b) I would pay $3.49 for the hummus with no preservatives.
c) I would buy the one that was least expensive.
[NOTE: I am doing a marketing research paper on ethnic foods, and I am trying to understand price elasticity in natural products versus ones with preservatives. Your answers and any feedback you care to give me would be greatly appreciated!]
Happy eating!
2007-01-09
13:42:38
·
11 answers
·
asked by
?
2
in
Other - Food & Drink