English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

Education & Reference - 24 June 2006

[Selected]: All categories Education & Reference

Financial Aid · Higher Education (University +) · Home Schooling · Homework Help · Other - Education · Preschool · Primary & Secondary Education · Quotations · Special Education · Standards & Testing · Studying Abroad · Teaching · Trivia · Words & Wordplay

2006-06-24 18:14:51 · 15 answers · asked by scheiem 3 in Words & Wordplay

2006-06-24 18:13:54 · 32 answers · asked by kurt cobain 1 in Other - Education

2006-06-24 18:10:46 · 5 answers · asked by prettycoolchick38 4 in Other - Education

2006-06-24 18:08:30 · 19 answers · asked by scheiem 3 in Words & Wordplay

Are reservations really needed ? I am totally against it and have created an anti reservation forum at http://www.againstreservation.tk

2006-06-24 18:07:14 · 2 answers · asked by Retro_Guru 2 in Other - Education

i am doing a report on the use and effects of cocaine, and i wanted to get the insider report on it. what is the feeling you get? do you really lose appitite? what are the side effects after coming down from you high? etc.

2006-06-24 18:03:50 · 13 answers · asked by iwonderrr 1 in Homework Help

Its either a japanese or asian form of committing suicide. Not komakazi, but lk hiro-something. Points to n e the one who gets it right.

2006-06-24 17:59:40 · 14 answers · asked by libbyocto14 2 in Trivia

hello
i'm 18 i've just passed +2 with science subjects phy chem bio. i've appeared 4 pre medical entrance exams. i want 2 become a doctor. but i got thru bsc nuring exam. what should i do should i go ahead with it or should i drop a year and study 4 mbbs .

2006-06-24 17:55:03 · 3 answers · asked by whatever 1 in Higher Education (University +)

Gas is actually one of the cheapest liquids in America. Do the math...

1 gallon of milk averages at around $3.75-4.00 that equals about $.05 an ounce

1 bottle(20 oz) of soda or juice costs roughly $1.20-1.40 or about $.07 per ounce

1 20oz. bottle of water costs about $1.30 which comes out to approximately $.06 an ounce

And finally gasoline...1 gallon averages to $2.20-$2.30 so it averages to about only 2 1/2 cents per ounce!!!

As you can see gasoline is the cheapest liquid in America by half.

Now I relize that people don't buy 10-20 gallons of the others at a time, I just thought that it would be interesting for people to see how gas prices compare to other common liquids in America.

2006-06-24 17:50:51 · 19 answers · asked by Anonymous in Trivia

Are reservations really needed ? I am totally against it and have created an anti reservation forum at http://www.againstreservation.tk

2006-06-24 17:46:36 · 1 answers · asked by Retro_Guru 2 in Higher Education (University +)

There is one language institute in Naples chrage 50 dollars an hour for private Spanish class; that's ridiculous high.

I want to find a conversational partner who can help me on Spanish.

2006-06-24 17:39:58 · 2 answers · asked by pilotinsky 2 in Other - Education

the US is about 200 yrs old as a country and Id like to know how old mexico is

2006-06-24 17:35:19 · 11 answers · asked by oregoncrystal 2 in Trivia

it is for STPM level ya !~ form 6

2006-06-24 17:29:31 · 2 answers · asked by hui xin 1 in Homework Help

?

2006-06-24 17:28:25 · 12 answers · asked by thecure_2_late 1 in Teaching

i want to be student body vice president and i want to know what the best thing i can say to get people's attention

2006-06-24 17:28:08 · 3 answers · asked by carolina 1 in Primary & Secondary Education

Do you think the students learn enough to make it worthwhile if the classroom is nearly 100 degrees with high humidity?

2006-06-24 17:22:31 · 8 answers · asked by wolfmusic 4 in Teaching

I CAN GIVE SOME OPTIONS LIKE SQARE ,TETRA HEDRAL,LINEAR.

2006-06-24 17:21:30 · 3 answers · asked by Anonymous in Higher Education (University +)

This is not your reality so you will never see that truth!

2006-06-24 17:19:32 · 9 answers · asked by Anonymous in Other - Education

2006-06-24 17:19:15 · 6 answers · asked by Anonymous in Trivia

2006-06-24 17:17:00 · 7 answers · asked by mmt1uk 1 in Quotations

I am going to be teaching preschool and kindergarten in the fall and am looking for games, and learning activities for the kiddos to learn about how to use computers

2006-06-24 17:14:52 · 2 answers · asked by newmommyjan22nd 1 in Teaching

what were the political grievances of the american revolution between 1775-1824 that drove them to independence?

2006-06-24 17:11:54 · 4 answers · asked by agdny 1 in Homework Help

We can't use phonics - he has a hard time even recognizing letters because they look different from day to day. Also the English language has too many rule-breaker words. Overlays don't help. We are homeschooling. I am an education major (senior) and have more training in teaching reading then any of the people at our local school. I am making some progress - would like to make more. Child is almost 9 and reading at a first grade level.

2006-06-24 17:10:39 · 7 answers · asked by Mollyismydog 3 in Special Education

fedest.com, questions and answers