i am reviewing for a test and here is a sample question
Ginger over the course of an average work-week wanted to see how much she spent on lunch daily. On Monday and Thursday, she spent $5.43 total. On Tuesday and Wednesday, she spent $3.54 on each day. On Friday, she spent $7.89 on lunch. What was her average daily cost?
$3.19
$3.75
$3.90
$4.08
$4.23
can some one please explain how to figure out average's thank you
2006-12-15
02:39:49
·
7 answers
·
asked by
zombie_002
2
in
Mathematics