Most people who use digital cameras only print the very best photo's, and/or those they are going to frame or send to people via snail mail. This way, the cost of printing is not unmanageable. It's all about being selective.
Of course, if you are going to put all your photo's into a scrapbook or photo album then you might want to print them all, but few people I know actually use every photo they take.
2007-03-25 15:35:45
·
answer #1
·
answered by Pichi 7
·
1⤊
0⤋
That doesn't sound right unless you had a big bunch of prints made. Considering the capacity of media cards, how many prints are we talking about? If there were between 160 and 210 prints, that could add up to $40 at $.19 to $.25 per.
Or did you have them printed as 8x10s and framed with gold?
2007-03-25 13:58:32
·
answer #2
·
answered by Den B7 7
·
1⤊
0⤋
At my lab, 4x6 prints are .29 for under 50 prints, and .19 for 50 or more. Our outlab price is .15 each. I think most photo processors are in the same ballpark, plus or minus a few cents.
Almost certainly, it would cost you more to print them at home.
2007-03-25 14:36:25
·
answer #3
·
answered by Ara57 7
·
0⤊
0⤋
To cut down on costs try Snapfish. You can email them the pics, upload them on their site and mail them any film you may want to develop. They offer free prints for joining and tons of discounts while you're a member.
2007-03-25 13:55:17
·
answer #4
·
answered by Anonymous
·
1⤊
0⤋
well it depends how many they were because were i develop it cost 29 cents for each photo and i print like 145 pictures for 40 bucks
2007-03-25 13:53:30
·
answer #5
·
answered by Yvette 2
·
1⤊
0⤋
Depends on how many you printed.
Walmart prints them for about 17 cents or so..
try printing them there next time
2007-03-25 15:01:43
·
answer #6
·
answered by Anonymous
·
0⤊
0⤋
Prints????? What's that?????
I simply make a cd for 20 cents.
2007-03-25 15:11:31
·
answer #7
·
answered by Jim 7
·
0⤊
0⤋
Probably not, as the pictures are saved on the memory card.
2016-03-17 02:18:43
·
answer #8
·
answered by Anonymous
·
0⤊
0⤋
it too expensive, i think it for tourist
2007-03-25 20:26:37
·
answer #9
·
answered by anderson 6
·
0⤊
0⤋