English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

2007-03-18 12:41:34 · 2 answers · asked by chefron 1 in Food & Drink Ethnic Cuisine

2 answers

The cost per ounce is going to depend upon the quality of the cinnamon.

If you are looking to purchase high-quality cinnamon, then here is an example cost from Penzeys - a high-end spice seller in the US.

For Korintje Cassia Cinnamon (ground), Penzeys sells it for $1.89/ounce in a small jar.
See: http://www.penzeys.com/cgi-bin/penzeys/p-penzeyskorintjecinnamon.html

You can buy cinnamon cheaper per ounce (eg, American Spice is currently selling 'bulk' cinnamon at 61 cents per ounce), but higher-quality cinnamon will be more expensive.

2007-03-18 12:55:07 · answer #1 · answered by agag22 3 · 0 0

71 cents per ounce

($11.40 per pound)

2007-03-18 20:01:36 · answer #2 · answered by Sugar Pie 7 · 0 0

fedest.com, questions and answers