we pay $2.75 just for the regular lunch..its ridiculous..so instead of buying everyday..i would say alternate letting them pack and buy..like maybe if one day is a special meal or something let them buy..
2007-08-15 09:55:24
·
answer #1
·
answered by daisy 3
·
0⤊
0⤋
value of lunch after decrease cost is merely Rs.70/- and not Rs.seventy two/- hence, out of the Rs.5/- back to the customers, basically Rs.3/- decrease cost replaced into back by potential of the waiter to the customers, and the stability Rs.2/- replaced into pocketed by potential of the waiter. Neither the Rs.3/-, nor the Rs.2/- could be blanketed interior the cost of the lunch because of the fact they the two upload as much as Rs.5/- the decrease cost already refunded by potential of the hotel! The hotel could now account for Rs.70/- (and not Rs.seventy 4/-). as some distance because of the fact the decrease cost of Rs.5/- is worried, it incredibly is between the waiter and the customers, degree of alertness, and the duty to account for this Rs.5/- is that of the waiter and customers.
2016-10-15 11:14:22
·
answer #2
·
answered by ? 4
·
0⤊
0⤋
My school lunches were $1.75, with the option of getting ala carte for between 25 cents and 2 dollars. Alternate between school lunch and bringing lunch from home. Many schools also have the option of paying in advance and having that pay for lunches afterward. It's easier than worrying about sending her off to school with lunch money EVERY day.
2007-08-15 10:35:26
·
answer #3
·
answered by Anonymous
·
0⤊
0⤋
I pay $1.25 also for lunch. Considered brown bagging, but my kids like the lunches and I can pay by the month-no rushing out at the last minute to pick up lunch fixings.
2007-08-15 12:20:49
·
answer #4
·
answered by WVPV07 4
·
0⤊
0⤋
You should be glad it's not higher than that. My friend's kindergartener's lunches were about $2.50 (yes... for a kindergartener). At that price, it's often less expensive for the kid to bring their own lunch (when I was young my mother wouldn't let us bring our lunches because it was more expensive than getting school lunch!). My 1st grader only went to kindergarten 1/2 day (dumb!).
2007-08-15 10:20:24
·
answer #5
·
answered by Thinking 5
·
0⤊
0⤋
For my oldest going into 7th grade, lunch is 2.60 and for my other 2 going into 4th and 2nd grade, school lunch is 2.35. They used to get reduced lunch but now that I'm in work now, they have to pay full price.
2007-08-15 11:54:00
·
answer #6
·
answered by Anonymous
·
0⤊
0⤋
1.40,its a pretty good deal,I just like to mix it up with home packed lunch occasuionally for nutrition purposes alot of the school lunches are processed foods,and they really enjoy the variety!!
2007-08-15 12:43:51
·
answer #7
·
answered by ? 3
·
0⤊
0⤋
At my elementary school, it was $2.10. An example lunch was 5 chicken nuggets, a scoop of fake mashed potatoes, green beans, milk, a roll, and fresh fruit or pretzels.
It sucked.
At my middle school, we didn't even HAVE school lunches...
2007-08-15 10:13:49
·
answer #8
·
answered by calamari kid 5
·
0⤊
0⤋
1.75 for my 7th grader
1.50 for my 5th grader
2.25 for me if I eat lunch with them
I'm 38 yrs old and remember when it was much less as well!
It's just crazy! Have a good school year!
2007-08-15 10:54:35
·
answer #9
·
answered by Lakin J 3
·
0⤊
0⤋
LAst year it was $1.85 and the year before it was $1.65 school starts Monday here so we'll see if it went up again.
2007-08-15 09:55:18
·
answer #10
·
answered by ♥Jen♥ 7
·
0⤊
0⤋