English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

i have to find the missing numbers in this pattern...

102, 105, 111, 120, 123, 129, ___ , ___ , ___ , 174, 186, 201

please help me, i've had the problem for about 2 weeks and i can't seem to find the solution.

2007-04-20 07:23:28 · 10 answers · asked by jules 1 in Science & Mathematics Mathematics

10 answers

The pattern is

3, 6, 9

102 + 3 = 105
105 + 6 = 111
111 + 9 = 120
- - - - - - - - - - -

120 + 3 = 123
123 + 6 = 129
129 + 9 = 138

- - - - - - - - - - -

138 + 3 = 141
141 + 6 = 147
147 + 9 = 156

- - - - - - - - - - -

156 + 3 = 159
159 + 6 = 165
165 + 9 = 174

- - - - - - - - - - -

174 + 3 = 177
177 + 6 = 183
183 + 9 = 192

- - - - - - - - - - - -

192 + 3 = 195
195 + 6 = 201
201 + 9 = 210

- - - - - - - -s-

2007-04-20 10:13:34 · answer #1 · answered by SAMUEL D 7 · 0 0

Add 3-6-9-3-6; 9-12-15-9-12; 15-

so

102, 105, 111, 120, 123, 129, 138 , 150 , 165 , 174, 186, 201

2007-04-20 07:42:08 · answer #2 · answered by sweetwater 7 · 3 0

All I can tell is that they are all multiples of 3.
102/3=34, 105/3=35, 111/3=37,
120/3=40, 123/3=41, 129/3=43,
_______, ________, _______,
174/3=58, 186/3=62, 201/3=67

so 3 of these numbers have to be the answer.
132, 135, 138, 141, 144, 147, 150, 153, 156,

2007-04-20 07:39:59 · answer #3 · answered by JO 3 · 0 3

the pattern is

3, 6, 9, 3, 6, 9 and then it goes to 9, 12, 15, 9, 12, 15 so you're missing numbers are

138, 150, 165

It wasn't that easy!

2007-04-20 07:46:21 · answer #4 · answered by mc 2 · 1 0

+3 +6 +9 +3 +6 +9 132 138 146

2007-04-20 07:36:26 · answer #5 · answered by EMP 2 · 0 4

add 3 then 6 then 9 then continue with 3, 6, 9 just like that.

2007-04-20 07:40:53 · answer #6 · answered by Antonio l 1 · 0 3

129+9=138
138+3=141
141+6=147

The last three numbers make no sense and do not fit the pattern of the first nine, so discard them and it makes sense then.

2007-04-20 07:38:11 · answer #7 · answered by Anonymous · 0 4

increase by 3, 6, 9, 3, 6, 9
i could solve it for you but what fun would that be.

2007-04-20 07:28:01 · answer #8 · answered by technicanb 4 · 1 4

1, 2, 3, 4, 5, 6, ___ , ___ , ___ , 10, 11, 12

work it out.

um, i think its pretty obvious ;)

2007-04-20 07:42:27 · answer #9 · answered by easeofdisease 1 · 0 3

use ur brain

2007-04-20 07:33:59 · answer #10 · answered by Anonymous · 0 5

fedest.com, questions and answers