English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

I have been using more Olive Oil in my cooking lately, but it costs about 20 dollars a gallon or so where as Canola Oil costs about 2 dollars for the same amount, I just want to know what the deal is?

2007-03-13 12:15:06 · 6 answers · asked by rakitwhore007 2 in Food & Drink Cooking & Recipes

6 answers

olive oil releases very little oil uopn crushing so it takes more oilves to release a gallon of olve oil than it does canola. also don`t forget the best oilve oil is from italy so it is imported and expensive and then there is cost of labour involved.

2007-03-13 12:19:04 · answer #1 · answered by Anonymous · 0 0

The cost to make olive oil is much more bigger than canola, Olive oil is associated with fine cusine, but I doubt you'd be paying that premium.

2007-03-13 19:22:58 · answer #2 · answered by Anonymous · 0 0

you try squeezing the olives to get them out! But, seriously the good stuff is labor intensive and the product is not as abundant as other oil sources. Then there is the import costs so you pay more when you eat healthy.

2007-03-13 19:22:03 · answer #3 · answered by crimthann69 6 · 0 0

Well one thing for sure is that it is alot healthier for you than most oils. Extra Virgin Olive Oil is even more expensive but is very healthy! Healthy living can get very costly!!

2007-03-13 23:45:12 · answer #4 · answered by Shappy 2 · 0 0

Because so many poor olives must give their lives for YOUR recipe!
Canolas die a natural death first.

2007-03-13 19:37:13 · answer #5 · answered by Anonymous · 1 0

Law of supply and demand. Right now it's much in demand and the bulk of the supply is Mediterranean - Italy, Spain, etc.

2007-03-13 19:20:50 · answer #6 · answered by Babs 7 · 0 0

fedest.com, questions and answers