I did Nutri Systems years ago and lost weight, but I figured out after I stopped, that it isn't so much the food as it is going to be weighed in ever week and having to face the scale. The food is expensive, and you eat less, so you lose. No big secret. If you're short on money and want an inexpensive support group, look for your local TOPS chapter. Taking Off Pounds Sensibly, is a group of people who strive to lose eight, support one another and meet on a weekly basis. You can accomplish the same thing at a fraction of the cost. Back then, Nutri System food wasn't all the tasty, but things change.
2007-02-25 14:04:34
·
answer #1
·
answered by mizging2003 3
·
0⤊
0⤋
I did the nutrisystem besides the incontrovertible fact that it did no longer artwork for me. this is to no longer say that it's going to no longer artwork for you. i became unquestionably fairly inspired with the nutrients and it does prepare a pair of sturdy factors. element administration, element administration, element administration. It additionally gets you ingesting as usually as you may desire to 4-6 circumstances an afternoon. by utilising conserving the parts small you finally end up ingesting that usually and it keeps the metabolism going. The nutrients is unquestionably nicely made. there have been no man made sweetners in something and each little thing had a great variety of fiber and protein in it, that's constantly sturdy. while you're somebody who needs it to be common that the nutrients is already made and you basically %. what you like to consume then nutrisystem is a thank you to flow. in case you think of you additionally could make the nutrients your self then do no longer do the nutrisystem. yet I do think of that that's nicely rather worth the attempt.
2016-09-29 22:09:00
·
answer #2
·
answered by doolin 4
·
0⤊
0⤋
Too expensive for my budget! I must warn you, if you get on their website and enter any personal information at all, they will call you and mail you stuff all the time. They're making me crazy! It's $10 a day so unless you eat out all the time, it's going to be more expensive than regular groceries. Honestly, I think it would be cheaper to buy Lean Cuisine or Healthy Choice. Those are $2.50 each at the grocery store where I shop.
2007-02-25 14:04:21
·
answer #3
·
answered by pookiemct07 5
·
0⤊
0⤋
My sister in law did well on it. I'd do it myself if I had the money but it's pretty expensive.
2007-02-25 14:01:27
·
answer #4
·
answered by Anonymous
·
0⤊
0⤋