English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

and a banana cost 10 cents more than an apple. Two oranges cost 15 cents more than a banana. What is the cost for one of each fruit. make the equation and explain.

2007-01-23 11:30:37 · 3 answers · asked by Anonymous in Science & Mathematics Botany

3 answers

a = 2o
o+b=a+10
2o = b + 15

b = (a + 10) - o
b = (2o + 10) - o
b = o + 10
b = 2o - 15
2o - 15 = o + 10
o - 15 = 10

So, o = 25
Since a=2o then a= 50
Since b = o + 10 then b = 35.

2007-01-23 11:49:25 · answer #1 · answered by romulusnr 5 · 0 0

12

2007-01-23 11:38:02 · answer #2 · answered by da_hammerhead 6 · 0 0

The answer is to do your own work or you will fail the test.

2007-01-23 11:38:23 · answer #3 · answered by Anonymous · 0 1

fedest.com, questions and answers