English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

2006-12-21 06:04:03 · 6 answers · asked by Anonymous in Health Diet & Fitness

6 answers

If you need a structured diet it is good, I am on it and it has helped me a lot. The first couple days there were some hunger pains, but after that I found it very filling. And the new foods that they have added are very good too. It is a little on the expensive side and you also have to purchase a lot of supplemental stuff, like salad, veggies, fruit and dairy/protein.
I tried many diets, and this really is working for me. If you stick to the plan you can be successful.

2006-12-21 06:12:29 · answer #1 · answered by fishinggirl1978 2 · 0 0

It will fill you up and it does cost a bit more than your normal food, but it is worth it if you lose and get healthy! I found a great way to lose weight fast and keep it off. I do body cleansing. I lost 13 pounds in 9 days and then 28 pounds in less than a month. Cleansing will help the body get rid of toxins. Toxins come from a lot of things like fast food, pollution, food additives and preservatives etc. The toxins get stored in the fat in our body. To shrink the fat, we have to get rid of the toxins by cleansing. This made sense to me and I decided to try a cleanse program and it worked. The weight came off fast and this kept me motivated to keep going, not like other diets where the weight loss it too slow. To learn more call the toll free number 1-877-587-4647 or check out the website. Cleansing was good for me. Good luck whatever you decide to do!
http://thebestcleansingdiet.com

2006-12-22 04:15:31 · answer #2 · answered by Brittney 2 · 0 0

Nutrisystem costs about $300 per month. You still have to add dairy products, fruit, vegetables and protein. Basically, they give you the entree and you add the supplemental food to it.

There is really nothing special about it except that it provides portion control.

2006-12-21 06:09:04 · answer #3 · answered by licketychick 5 · 0 0

It costs about $ 350 per month and the food is all processed which is not good for you.

I have had great results with an all natural product called Isagenix. It costs less and I get to eat my own food.

If you would like to know more then please email me at

bignlild@Msn.com

2006-12-21 08:28:14 · answer #4 · answered by De S 4 · 0 0

I believe it's pretty expensive. You are better off making a meal plan a few days in advance.

2006-12-21 06:07:43 · answer #5 · answered by 2007 5 · 0 0

I have no clue, why don't you try eating healthy food and exercising yourself. Make a to do list on your fridge for what you should eat and when you should exercise so you won't forget.

2006-12-21 06:06:26 · answer #6 · answered by I'm mad 2 · 0 0

fedest.com, questions and answers