English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

Im Malaysian and I just eat RM2.50(MYR) for lunch.It will be rice 2 types of vegetables and 2pieces of meat.Describe ur lunch pls..The cost and food.Is mine too cheap?

RM3.6(MYR)=$1(US Dollar)

2006-12-18 18:21:55 · 11 answers · asked by Anonymous in Food & Drink Other - Food & Drink

11 answers

I often eat at home or take a lunch to work. I estimate my home cost of $1.50 to $2.50 US dollars. When I buy lunch it averages $3 to $7 US dollars. My lunch usually includes 1 meat, some rice /pasta or sandwhich on bread with either a piece of fruit or some salad like vegetables from home. Other times it is a bowl of soup or chili and occassionally it is a hamburger/chicken burger and fries or pizza slices or Mexican or Asian dishes. I am American and variety for my taste buds has come to be antcipated. I seldom eat the exact same items for more than 3 meals in a week.

2006-12-18 18:39:32 · answer #1 · answered by wacoastalgirl 3 · 0 0

$1 dollar?!!! holy cow! at my college i buy a turkey sub for $3.50, anything that comes with rice, 2 vegetables and 2 pieces of meat would cost like $6

2006-12-18 18:29:03 · answer #2 · answered by Silvertones 2 · 0 0

I'm from Singapore. My lunch usually cost me S$2.00 - S$4.00 (USD$1.40-$2.70).

Chicken rice - S$2.00 - S$2.50 or
Rice + 2 Veges + 1 meat = S$2.00 - S$2.50
Fried Rice or Fried Noodles or Fish Soup with rice = S$2.50 - $4.00

2006-12-20 16:08:35 · answer #3 · answered by evelyn_01 3 · 0 0

one plate of chicken rice plus an extra bowl of rice will cost me MYR 5.00.

2006-12-18 22:22:37 · answer #4 · answered by foongwk140804 7 · 0 0

I have a employee dining room and it only cost $2.50 for a entree w/two sides. Some items are ala carte and costs as low as .50 cents

2006-12-18 21:37:33 · answer #5 · answered by tenkit5 2 · 0 0

Rm 3.50 normal like a bowl of wan tan mee soup.

2006-12-19 18:20:39 · answer #6 · answered by henkoba 1 · 0 0

like 5 bucks?sometimes 10

2006-12-18 18:26:03 · answer #7 · answered by BIG L 2 · 0 0

i brown bag it (bring my own lunch) it usully costs under $2.50 a day average cost $1,75

2006-12-18 21:54:25 · answer #8 · answered by shawns bonnie 4 · 0 0

WELL ITS TO EXPENSIVE COS I GET THREE DISHES AND A COKE AND ALSO A FREE ICE-CREAM WHICH I REALLY LOVE FOR JUST$1.50 AND IT IS WORTH IT.

2006-12-18 19:34:09 · answer #9 · answered by love bird 1 · 0 0

F.O.C,my mum cook for me when lunch time.... :)
Yup,your lunch cost is cheap....

2006-12-18 18:44:22 · answer #10 · answered by danish_darwina 2 · 0 0

fedest.com, questions and answers