English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

i am getting the easy bake oven for my 8 yr old daughter for xmas, how good is the snacks you can make in it? the new one we got is electric, no lightbulb anymore!

2006-12-07 04:13:43 · 10 answers · asked by Anonymous in Pregnancy & Parenting Grade-Schooler

10 answers

My sister bought one for her daughter. She said that some of the stuff is actually pretty good and some of it isn't worth buying. I think the stuff like cookies, brownies and cakes were ok but she said stay away from the "real" food like mac and cheese. But your child might like it she said her kids did but she didn't think it tasted good at all.

2006-12-07 04:17:23 · answer #1 · answered by Lisa 4 · 1 0

My daughter has one and she loves all the food, but the cheapest way to go is to buy jiffy. It bakes perfect in the ovens and a lot cheaper to buy. She makes the muffins almost every morning for breakfast.

2006-12-07 04:23:42 · answer #2 · answered by mominla 3 · 1 0

It's wonderful, I had the old one with the light bulb years and years ago. The new ones actually make pretty good snacks. but they do get hot.

2006-12-07 04:22:44 · answer #3 · answered by Krissy 3 · 1 0

u can go to wal-mart and ask them for a easy back oven. I had saw so at target and they still have the old ones so that will be all

2006-12-07 04:23:24 · answer #4 · answered by Anonymous · 1 0

i BOUGHT THE NEW MODEL LAST MONTH AND USED IT WITH MY 8 AND 5 YEAR OLD. THEY LOVED IT. ONLY ONE CAKE CAN BE BAKED AT A TIME THOUGH.

IT'S BETTER WITHOUT THAT HOT BULB, AND THE CAKES
WELL ITS A KID THING YOU KNOW.
AND YOU HAVE TO BE WITH THEM WHEN THEY PLAY WITH IT . WELL, I TRY TO BE WITH THEM TO SUPERVISE.

THE SNACKS ARE GOOD FOR KIDS TO MAKE BUT EXPENSIVE, UP TO 5.99 A BAG OF MIX. I WONDER IF I COULD USE DUNKIN HINES MIX FROM THE DOLLAR STORE.
$5.98. REALLY.

THEY HAVE CHOCOLATE CAKE, ANGEL FOOD CAKE,
COOKIES, AND FROSTINGS, SWIRLS, IT'S FUN!

2006-12-07 05:37:49 · answer #5 · answered by icegypsy1 2 · 1 0

Cheaper and better tasting to make your own mixes. Do an internet search for easybake oven recipes. There are tons of them.

2006-12-07 04:33:42 · answer #6 · answered by lolabunny 2 · 3 0

The snacks are OK but refills are expensive. The pans also tend to rust.

2006-12-07 05:09:11 · answer #7 · answered by KathyS 7 · 1 0

Some of the snacks are good others not so much but the are very small portions and you really don't get to much. But i had fun with mine and I hope she has fun with hers.

2006-12-07 04:22:45 · answer #8 · answered by J84 4 · 1 0

You don't have to use just their mixes -- you can use your own cookie recipes / muffin mixes, etc.

2006-12-07 05:37:21 · answer #9 · answered by GP 6 · 1 0

i liked them, but they are rly expensive to refill

2006-12-07 05:35:43 · answer #10 · answered by missy 2 · 1 0

fedest.com, questions and answers