English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

Include an example to explain the solution process

2006-11-28 13:53:14 · 1 answers · asked by Anonymous in Science & Mathematics Botany

1 answers

If you know the unit price, then straightforward multiplication of the unit price times the quantity will get you the price of the item. If instant coffee is unit-priced at $6.50 a pound and you have a 14 oz container, the price should be $6.50 * 14 / 16 = $5.69. (If you want to do these calculations at the market, it helps to have a calculator, obviously.)
If you know the price of the item and the quantity, then you can find the unit price by dividing the price by the quantity. When I buy 3 4.5-oz bars of soap for $0.79, I'm getting soap at a unit price of $0.79 / (3 * 4.5 / 16) = $0.94 per pound, a good deal.
The unit price is the real indicator of how far your money is stretching. If you believe that there is essentially no quality difference between competing items of the same size, it pays to buy the one with the lowest unit price. Often, markets get careless, both with price marking and computing unit prices. Sometimes you'll find that a smaller size of something has a lower unit price than a larger one, even when not on sale! It gives you a good feeling to know you've done your best to get the most for your money.

2006-12-01 01:58:43 · answer #1 · answered by kirchwey 7 · 0 0

fedest.com, questions and answers