English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

okay here are some wierd math question....

Light travels at 186,00 milles per second
1. The sun is approx. 93,000,000 miles away from the Earth. Approx. How long does it take for light from the sun to reach Earth?


2. The moon is approx. 240,000 miles from Earth.How long does it take light form the moon to reach the Earth.



3.A gallon of paint will cover 400 square feet. A man needs enough paint to cover 4,000 square feet. If a gallon of paint costs $8.95, what will be the total cost of paint?

2006-11-23 13:32:33 · 12 answers · asked by haylea2006 2 in Science & Mathematics Mathematics

12 answers

time taken for the light to reach from the sun to earth
=distance from the sun to earth/speed
=93,000,000miles/186,000miles/second
=500 secs
=500/60
=8 1/3 secs.

2.time takenfor the light to reach fromthe moon to earth
=distance ofthe moon fromearth/speed of light
=240,000 miles/186,000 miles/sec
=1 9/31 sec

3.400 square feet will be covered by 1 gallon of paint
4000 sft will be covered by (direct variation)=4000/400
=10 gallons
cost of painting=no of gallons times the rate per gallon
=10gallons*$8.95/gallon
=$89.50

2006-11-23 14:18:52 · answer #1 · answered by raj 7 · 0 0

First off, i don't see what's so wierd about these questions. Very straight forward questions.

1. 93,000,000 / 186,000=500
500 / 60 =8.33 minutes

2. 240,000 / 186,000=1.29 seconds.

3. 1 gallon of paint covers 400, therefore to cover 4,000 sq feet, you would need 10 gallons of paint, because 10 x 400= 4000.
so, 1 gallon costs $8.95, 8.95 x 10 =$89.5

2006-11-23 22:08:23 · answer #2 · answered by Anonymous · 0 0

1) If the sun is 93,000,000 miles away from the Earth, and light travels at 186,000 miles per second:
186,000 miles / 1 second = 93,000,000 miles / x seconds
Cross-multiplying we get:
186,000x = 93,000,000 --- Divide both sides by 186,000
x = 500 seconds --- Divide this by 60 to get minutes...
x = 8 & 1/3 minutes = 8 minutes and 20 seconds

2) If the moon is 240,000 miles from Earth, and light travels at 186,000 miles per second:
186,000 miles / 1 second = 240,000 miles / x seconds
Cross-multiplying we get:
186,000x = 240,000 --- Divide both sides by 240,000
x ≈ 1.29 seconds

3) One gallon will cover 400 feet². A man needs to cover 4,000 feet². One gallon of paint costs $8.95:
400 feet² / 1 gallon = 4000 feet² / x gallons
Cross-multiplying we get:
400x = 4000 --- Divide both sides by 400
x = 10 gallons
$8.95 / 1 gallon = x / 10 gallons
Cross-multiplying we get:
x = $89.50

** Note: #1 and #2 are assuming that when you typed "186,000 miles per second" that you meant to type "186,000 miles per second". Since the speed of light is approximately 186,282.397 miles per second, I assumed that you just accidently left off a zero. Cheers!

2006-11-23 21:51:16 · answer #3 · answered by Anonymous · 1 0

The answers are :

1.Light travels at 186,000 / sec
therefore divide 93,000,000 by 186,000
to get the number of seconds it takes for sunloight to reach the earth

93,000,000 / 186,000 =
500 seconds
8.3 minutes

2. divide 240,000 by 186,000

240,000 / 186,000 = 1.2803225 ( rounded to the nearset 100th ) = 1.29 seconds

3. Divide
4,000 by 400

4,000 / 400 = 10
It would iake appox. 10 gallons of paint to cover 4,000 sq. ft.
iherefore
rhe toral cost of paint will be
$8.95 x 10 = $89.96

2006-11-29 13:47:35 · answer #4 · answered by Anonymous · 0 0

1. (93,000,000 / 186,00) / 60 Approx. = 83.33mins.

2. (240,000 / 186,00) Approx. = 12 sec.

3. (1gal / $8.95) x 4000gal. Approx. = $42

2006-11-23 21:41:29 · answer #5 · answered by ? 3 · 0 2

S = D/T
T = D/S

93000000/186000 = 500 seconds

-----------------

240000/186000 = (40/31) seconds or about 1.29 seconds

--------------------------------

(4000/400) * 8.95 = 10 * 8.95 = $89.50

2006-11-23 23:01:18 · answer #6 · answered by Sherman81 6 · 0 0

The first two are questions that I put on a test for my remedial algebra students at a state college. They're really not so weird.

The third is a very practical application.

2006-11-23 21:38:38 · answer #7 · answered by modulo_function 7 · 0 3

Doin your homework for ya ...

1) 5000 seconds

2) 12.903225806451612903225806451613 seconds

3) $89.5

2006-11-23 21:40:11 · answer #8 · answered by discoganya 2 · 1 2

1. time from sun to earth = (93000000miles)/186000miles/sec

2.time from moon to earth = (240000miles)(186000miles/sec)

3. total cost = ($8.95/gallon)(gallon/400sq ft)(4000 sq ft)

2006-11-23 21:39:52 · answer #9 · answered by kellenraid 6 · 0 3

5000 seconds
12.9032 seconds
$89.5

2006-11-24 01:36:27 · answer #10 · answered by sam 3 · 0 0

fedest.com, questions and answers