English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

35 answers

Ramen noodles and Kool-Aid.

2006-08-21 11:27:07 · answer #1 · answered by Beware the fury of a patient man 6 · 0 0

Breakfast: Oatmeal, Cream of Wheat $3:00
Pop-Tarts Store Brand- $3:00
Store Brand White Bread $1:00

Lunch: Slice Turkey or Boloney. $2:00
Chips Four for a Dollar, Sour Cream and Onion or Plain

Dinner, One Banquet meal $2:00
5-7 Packs or Rammen Noodles

Maybe a 2liter Store brand Pop.

I done it before not hard if your willing to sacrifice taste and nutrition.

2006-08-21 11:32:07 · answer #2 · answered by ArchAngel Raziel 3 · 1 0

Pinto beans, rice, a bit of hamburger meat, a whole chicken which can be used to make two or three meals, weiners, a can of Salmon, a can of tuna, cream of mushroom soup...cheap stuff. If you have a Save A Lot near you, your $20 can go a long way there.

2006-08-21 11:27:46 · answer #3 · answered by Anonymous · 2 0

Mac & cheese, apples, oranges, a head of lettuce & frozen chicken breasts.

If any money left I'd buy some Instant Soup and Crystal Lite too.

2006-08-21 11:32:52 · answer #4 · answered by lightnin21maui 3 · 0 0

Cup of noodles - different variates

packets of already cooked rice just warm them up in the micro - different variaties

Box of Tea or coffee - off brand

can of biscuits 4 for a dollar -

sausage - off brand

If you have sugar and cinnamon you can make a poor man's donut for breakfast,
Biscuit and sausage for breakfast. alternate between the 2.

2006-08-21 11:36:48 · answer #5 · answered by Anonymous · 0 0

Brown rice, dried beans, cabbage, carrot, onion. Some other vegetables that are on sale. Ramen noodles, cheap pasta.

2006-08-21 11:29:28 · answer #6 · answered by Joyce T 4 · 0 0

Assorted oatmeal package (10 packets)
Hot dogs
Bread
Pringles (cheaper than chips)
3 individual lbs of ground beef
3 cans of sloppy joe
A gallon of cheap juice drink

2006-08-21 11:30:46 · answer #7 · answered by KnowhereMan 6 · 0 0

Cabbages, carrots, onions, frozen corn, peas, a nice rump roast and V-8 and make a huge kettle of the best vegetable beef soup you ever had.

I'd also get bread & butter.

2006-08-21 11:29:37 · answer #8 · answered by silvercomet 6 · 1 0

3 cans of tuna @1.00=3.00
2 bags egg noodles@1.00=2.00
3 cans cream of chicken soup@.50=1.50
2 cans peas@.50=1.00
This would make tuna casserole for dinner for 7 nights for one person.

4 boxes macaroni and cheese box mix@1.00=4.00
1 package hotdogs (8)@ 2.50=2.50
3 cans fruit cocktail@.50=1.50
1 gallon milk @2.50-2.50
This would make lunch for 1 person for 7 days

1 box oatmeal@2.00=2.00
Breakfast, 1 person 7 days

Total =20.00

These are prices at a cut rate (like Aldi) grocery for generic products. Not super tasty, but at least there are some fruits, vegetables, and protein.

2006-08-21 11:42:57 · answer #9 · answered by MissM 6 · 0 0

Ramen Noodles, and Pasta

2006-08-21 11:32:38 · answer #10 · answered by GD-Fan 6 · 0 0

I would buy Eggs, Bread, milk, Mac & cheese, ramen noodles, oatmeal, hot dogs & buns, tortillas, pinto beans, peanut butter & jelly.

2006-08-21 13:03:44 · answer #11 · answered by Karla R 5 · 0 0

fedest.com, questions and answers