English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

2006-08-15 16:32:00 · 5 answers · asked by Anonymous in Food & Drink Other - Food & Drink

I live in the south. I was wondering about food from the grocery stores in general, just a mix of brand name, store brand, meats, produce, etc. Some people say it costs about as much for one person to eat as it does for two, I guess because you still have to buy a whole can of something anyway, and if you buy milk, maybe it ruins before one person can consume it all. I don't know, I'm just guessing about the reason they say that. I'm sure it is somewhat less for one person than two.

2006-08-15 17:00:50 · update #1

This is not including household goods, and bathroom items, like laundry detergent, toilet paper, etc. , although I would like to know that, too. Just everything on average, no scrimping, but no caviar and champagne either.

2006-08-15 17:22:05 · update #2

mostly talking about simple foods.

2006-08-15 17:24:07 · update #3

Please let me know if you are just guessing or if you have figured it up before, or if you got your information from a survey report or anything

2006-08-15 17:27:14 · update #4

5 answers

well I spend on an average about $300.00 for me and my boys, but it also depends on where you live.

2006-08-15 16:40:24 · answer #1 · answered by ? 6 · 0 0

I spend about $100 a week but I live in a small town with a super wal-mart. Sometimes more, sometimes less. $200 a week if you include the non-food items. This is for two people.

2006-08-18 11:36:49 · answer #2 · answered by webworm90 4 · 0 0

It depends on how much you eat out, Where you live ect. However $200 per person is approx

2006-08-15 23:43:20 · answer #3 · answered by Conservative Texan 3 · 0 0

That would all depend on where you live and what you eat--do you eat a lot of boxed, frozen or prepared foods. Or do you cook more from scratch. Do you eat simple foods or more on the gourmet side?

2006-08-15 23:41:54 · answer #4 · answered by creative rae 4 · 0 0

bout $180 a month fer 2 people

2006-08-15 23:57:18 · answer #5 · answered by ? 4 · 0 0

fedest.com, questions and answers