English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

My food bills cost me a fortune, £ 250. Do you think that is the norm?

2006-07-20 03:31:05 · 15 answers · asked by happyflamepepper 4 in Food & Drink Other - Food & Drink

15 answers

yes. with the rising cost of food. try to buy in bulk if possible. it saves trips to the store and money. try to catch sales and buy then.when coupons come out the product is usually on sale somewhere. go to the stores that you shop and just pick up a sales paper . that way you have your coupons ,your sales paper and your grocery list at hand. now you can budget and hopefully save some money.-good luck

2006-07-20 03:40:29 · answer #1 · answered by Anonymous · 6 0

US dollars I have a family of 6 and spend roughly $600 a month in food

2006-07-20 03:34:27 · answer #2 · answered by The King of All Answerer's 4 · 0 0

We spend around $400 dollars on 2 adults, 2 kids.

2006-07-20 03:49:15 · answer #3 · answered by weatherkari 4 · 0 0

i spend about 350-400 dollars a month for food and there is 3 people in the household

2006-07-20 04:09:45 · answer #4 · answered by dixierose 2 · 0 0

identity say $a hundred-$one hundred fifty each week for a family participants of three Plus lunch and snack 5 daus each week for 5 better infants No i do no longer use coupons or frequently wait for sales. We get gasoline at a place that supplies your cash off receipts once you save at those food market. those upload up. i'm getting boxed products at walmart, I do get keep kind as its frequently basically as solid and massive much less costly. i'm getting my clean stuff at a community food market that i've got self assurance has the terrific expenses. clean is greater low priced then frozen. Cooking at house is super much less costly in case you cook properly. as an occasion, cut back beef strips are a million/3 the cost of a steak. they're basically as solid, have greater recipe suggestions, and could feed greater human beings in a meal in step with value then procuring all people and guy or woman steak. I made beef strips topping vegetables and skinny noodles, generously fed the three human beings, approximately $2 in step with plate. ($3 for strips, used a million/2 a $3 bag of frozen vegetables, used a million/2 a $3 bag of noodles). of direction, i'm no longer alongside with herbs/spices, yet after the preliminary value they final continuously and are much less costly to swap. occasion 2, boned poultry thighs are far greater low priced then poultry breasts. the beef is basically as solid and abundant in a %., basically left handy. think of huge. a million super roasting poultry = supper, left overs for sandwiches, carcass to make selfmade (additionally fit) poultry inventory to apply for destiny cooking. Or, bypass the sandwiches and use the carcass to make selfmade poultry soup.

2016-10-08 03:08:57 · answer #5 · answered by lyon 4 · 0 0

What's the average family? 2 adults 2 kids, 1 adult 4 kids?

2006-07-20 03:35:44 · answer #6 · answered by biker 2 · 0 0

I have a grocery bill of a bit over $400 a month for four people.

2006-07-20 03:35:34 · answer #7 · answered by startwinkle05 6 · 0 0

so expensive! British are major ripoffs no?
we spend about 100 bucks on food but since we live in Tokyo the food is abit expensive being the hungry Sushi Fushies that they are

2006-07-20 03:35:28 · answer #8 · answered by x_cybernet_x 4 · 0 0

i spend 350 to 400 for two people

2015-05-20 22:42:17 · answer #9 · answered by nancy 1 · 0 0

Depends if you shop in M&S or Qwick Save

2006-07-20 03:34:48 · answer #10 · answered by A G 4 · 0 0

fedest.com, questions and answers