English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

12 answers

It depends on where you live and what you eat. Ramen noodles are cheap, but you can't expect to have a good healthy diet on that alone.

You're looking at at least $30 a week, if you're not buying expensive meats or specialty foods.

2006-07-11 08:53:00 · answer #1 · answered by Tigger 7 · 0 3

For one guy who loves to eat, he'll spend about $50 a week on groceries, and $10 a day on fast food and snacks. So about $500 a month.

2006-07-11 08:35:27 · answer #2 · answered by Anonymous · 0 0

Well let's see,if you want to knowthe amount of money you should spend,a week should only be a $100 because you
need food each day to survive.A month should be like $1,000 because there are so many weeks in a month.
I hope this answer was really helpful to you.

2006-07-11 08:37:47 · answer #3 · answered by lil_g2016 1 · 0 0

25$

2006-07-11 08:32:30 · answer #4 · answered by WhiteHat 6 · 0 0

Per week, we shop at a whole sale club and spend about $110.
Do the math and it'll turn out to be around $500

2006-07-11 08:52:23 · answer #5 · answered by JuneBug444 2 · 0 0

If it is just you and you are cooking in then you can get by with about 35.00 per week. If you plan on eating out or have a special diet or just like a lot of meat then it will double

I have me and my daughter and we spend about 250.00 per month on groceries. That includes eating out 2 times per month. ( McDonalds or a low budget steak house )

2006-07-11 08:33:59 · answer #6 · answered by bootsjeansnpearls 4 · 0 0

I probably spend an average of £10.00 a week on food.

2006-07-11 09:28:20 · answer #7 · answered by EarthStar 5 · 0 0

$25-$30 weekly

2006-07-11 08:38:57 · answer #8 · answered by mom_of_3 1 · 0 0

my husband and i and our 2 kids.....we spend about $400-$500 a month on groceries but that also usually includes pullups, charcoal, maybe a few cleaning supplies.....

2006-07-11 08:34:10 · answer #9 · answered by origchick 5 · 0 0

each month $100. mostly on meats/ fish because i bar be que durning the summer and make plates for my neighbors.

2006-07-11 11:05:26 · answer #10 · answered by Anonymous · 0 0

fedest.com, questions and answers