The cost of a pizza is $12.50 plus $1.50 for each extra topping. If you have $20.00 to spend then the inequality that you could use to determine the number of extra toppings (n) you could buy is represented by the inequality
1) 1.50 + 12.50n < 20
2) 1.50 + 12.50n > 20
3) 12.50 + 1.50n < 20
4) 12.50 + 1.50n < 20
2007-09-26
11:36:24
·
6 answers
·
asked by
Anonymous
in
Science & Mathematics
➔ Mathematics
Messed up copying it. In number 1 and 3 the < is supposed to be underlined (lees then or equal to).
2007-09-26
11:44:37 ·
update #1