This is one of those questions where you have to figure out how much a person bought of each thing to have a certain final bill.
Wayne is building a shed in his backyard to store his snowmobile. "Value Hardware" sells 3-in finishing nails for $0.99/lb and 2-in finishing nails for $1.39/lb.
Wayne needs 5 lbs. of nails. If his bill totals $6.15, how many pounds of each size did he buy?
Please show me how to solve this problem and the other kinds like these!!! They are so frustrating!
2007-09-10
14:27:23
·
3 answers
·
asked by
2 days after my B day :)
2
in
Science & Mathematics
➔ Mathematics