English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

Yo do four loads of laundry each week at a launderette where each load costs $1.25. You could buy a washing macine that costs $400. Washing four loads at home will cost about $1 per week for electricity. How many loads of laundry must you do in order for the costs to be equal?

2007-05-22 11:30:49 · 4 answers · asked by Anonymous in Science & Mathematics Mathematics

4 answers

Let
x = loads of laundry to break even buying a washing machine
c = cost

c = 1.25x = 400 + x/4
x = 400

It would take 400 loads of laundry to break even.

2007-05-22 11:42:34 · answer #1 · answered by Northstar 7 · 0 0

If you do the laundry at home, the cost is $1 per week. If you do it at a launderette, it costs $5. The difference is $4 per week, or $1 per load. It would take 400 loads to break-even.

But that's not counting the cost of water, driving to the launderette, repairs, etc. ...

2007-05-22 18:39:34 · answer #2 · answered by morningfoxnorth 6 · 0 0

Laundry cost = $5 / week
Electricity cost = $1 / week
Cost of m/c = $400
Let x = no.of weeks to break even.
5x = x + 400
4x = 400
x = 100
No. of weeks = 100
No. of loads = 400

2007-05-23 05:26:59 · answer #3 · answered by Como 7 · 0 0

1.25*N=400. 400*1.25=32. 32/1.25=2.56 2.56+32=34.56 (est 35).

2007-05-22 19:18:02 · answer #4 · answered by Anonymous · 0 0

fedest.com, questions and answers