1.74 divided by 6 = .29 cents per apple
1.20 divided by 5 = .24 cents per apple
5 apples for $1.20 is a better buy
2007-05-21 04:49:35
·
answer #1
·
answered by Rmprrmbouncer 5
·
0⤊
0⤋
5 for $1.20 is the better buy
Divide $1.74 by 6 the answer you get is 29 cents per apple
Divide $1.20 by 5 and the apples are 24 cents each
2007-05-21 04:49:45
·
answer #2
·
answered by Lena 3
·
0⤊
0⤋
5 apples for 1.20 is better because it would be 24 cents per apple while if you bought 6 apples for 1.74 you would be paying 29 cents an apple.
2007-05-21 04:54:18
·
answer #3
·
answered by niccas9 2
·
0⤊
0⤋
Find out the cost per unit.
6 apples of 1.74 means an apple costs 0.29
5 apples for 1.20 means an apple costs 0.24. hence this is the best value option.
2007-05-21 04:51:19
·
answer #4
·
answered by dudara 4
·
0⤊
0⤋
5 apples for $1.20 because 1.20 / 5apples= $0.24 which is the price per apple. but $1.74 / 6 = $0.29 which is the price per apple. and personally i would rather buy apples that cost 24cents each than those that cost 29cents. ; )
2007-05-21 04:52:12
·
answer #5
·
answered by TheDoc 1
·
0⤊
0⤋
Depends on the kind of apples, but buy number 5 for a $1.20 is the better buy.
2007-05-21 04:57:46
·
answer #6
·
answered by mktkcj 1
·
0⤊
0⤋
5 apples for 1.20, because that means each apple costs 0.24, if you buy 6 for 1.74 each one costs 0.29.
2007-05-21 04:49:35
·
answer #7
·
answered by mkting72 3
·
0⤊
0⤋
1.74/6 = 0.29 per apple
1.20/5=0.24 per apple, so this is the better deal
2007-05-21 04:50:32
·
answer #8
·
answered by Anonymous
·
0⤊
0⤋
It depends on the size of the apples.
2007-05-21 04:53:20
·
answer #9
·
answered by Daniel T 4
·
0⤊
0⤋
Use division. A calculator can tell you the cost of each apple very easily..
2007-05-21 04:48:17
·
answer #10
·
answered by zombiehive 4
·
0⤊
0⤋