English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories
0

which is a better buy 6 apples for 1.74 or 5 apples for 1.20
why?
help please

2007-05-21 04:45:29 · 12 answers · asked by Anonymous in Science & Mathematics Mathematics

12 answers

1.74 divided by 6 = .29 cents per apple

1.20 divided by 5 = .24 cents per apple

5 apples for $1.20 is a better buy

2007-05-21 04:49:35 · answer #1 · answered by Rmprrmbouncer 5 · 0 0

5 for $1.20 is the better buy

Divide $1.74 by 6 the answer you get is 29 cents per apple
Divide $1.20 by 5 and the apples are 24 cents each

2007-05-21 04:49:45 · answer #2 · answered by Lena 3 · 0 0

5 apples for 1.20 is better because it would be 24 cents per apple while if you bought 6 apples for 1.74 you would be paying 29 cents an apple.

2007-05-21 04:54:18 · answer #3 · answered by niccas9 2 · 0 0

Find out the cost per unit.

6 apples of 1.74 means an apple costs 0.29

5 apples for 1.20 means an apple costs 0.24. hence this is the best value option.

2007-05-21 04:51:19 · answer #4 · answered by dudara 4 · 0 0

5 apples for $1.20 because 1.20 / 5apples= $0.24 which is the price per apple. but $1.74 / 6 = $0.29 which is the price per apple. and personally i would rather buy apples that cost 24cents each than those that cost 29cents. ; )

2007-05-21 04:52:12 · answer #5 · answered by TheDoc 1 · 0 0

Depends on the kind of apples, but buy number 5 for a $1.20 is the better buy.

2007-05-21 04:57:46 · answer #6 · answered by mktkcj 1 · 0 0

5 apples for 1.20, because that means each apple costs 0.24, if you buy 6 for 1.74 each one costs 0.29.

2007-05-21 04:49:35 · answer #7 · answered by mkting72 3 · 0 0

1.74/6 = 0.29 per apple
1.20/5=0.24 per apple, so this is the better deal

2007-05-21 04:50:32 · answer #8 · answered by Anonymous · 0 0

It depends on the size of the apples.

2007-05-21 04:53:20 · answer #9 · answered by Daniel T 4 · 0 0

Use division. A calculator can tell you the cost of each apple very easily..

2007-05-21 04:48:17 · answer #10 · answered by zombiehive 4 · 0 0

fedest.com, questions and answers