English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

bob bought 32 oz of chocolate for $4.12. what was the oppox unit price for a lb of chocolate?

a) .09 per ounce
b) .13 per ounce
c) .26 per ounce
d) .40 per ounce

2007-04-29 08:30:44 · 13 answers · asked by couturevogue 3 in Science & Mathematics Mathematics

13 answers

b) .13

just take 4.12/32

2007-04-29 08:34:18 · answer #1 · answered by dragongml 3 · 0 0

You don't need to figure out the price per pound, because your answer options are all in ounces.
So this isn't grade 8 math, its more like grade 5.
Divide the price paid (4.12) by the number of ounces (32) to get the price for one ounce. Very simple.

2007-04-29 15:36:01 · answer #2 · answered by Anonymous · 0 0

B .13 per ounce because you take $4.12 and divide by 32 and it equals .13

2007-04-29 15:39:06 · answer #3 · answered by Nikki C 1 · 0 0

Well first lets find the number of ounces in a pound. Thats 16 ounces in 1 pound.

Divide 32 ounces by 16 to find the wieght in pounds. Thats 2 pounds.

Then divide $4.12 by 2 to get the unit price per pound....$2.12

Divide by 16 to get the ounces...appox. $0.13 per ounce.

2007-04-29 15:38:40 · answer #4 · answered by Anonymous · 0 0

If you have 32 oz, and you want to find out how much one oz costs, just divide $4.12 by 32

$4.12/32 = .12875 or about .13

2007-04-29 15:35:02 · answer #5 · answered by -->JiLL<-- 3 · 0 0

There are 16 0z in a pound. 32 oz is 2 pounds
1 pound is $4.12/2= $2.06
$2.06/16oz = 12.9 or $0.13/oz
b is the answer

http://www.purplemath.com

2007-04-29 15:44:25 · answer #6 · answered by Anonymous · 0 0

b.) 13

take 4.12 and divide it by 32

2007-04-29 15:42:19 · answer #7 · answered by Anonymous · 0 0

first do 4.12 divided by 32
u'll get .13
so dats why tha answer is {b} .13

2007-04-29 15:50:23 · answer #8 · answered by hotty 3 · 0 0

.13 per oz

2007-04-29 15:36:44 · answer #9 · answered by az_phil 2 · 0 0

4.12/32=.13184 (b) is correct

2007-04-29 15:42:07 · answer #10 · answered by Anonymous · 0 0

fedest.com, questions and answers