English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

24kg of flour costs $28.80. how much can be purchased 4 $3.60

2007-04-17 11:34:09 · 3 answers · asked by hyun102424 1 in Science & Mathematics Mathematics

3 answers

The amount that a dollar can buy is: 24/28.8=.8333; therefore, 3.60*.833333=3 kg.

2007-04-17 11:40:17 · answer #1 · answered by bruinfan 7 · 0 0

Ratios --> 3.60 is to 28.80 as ____ is to 24
28.80 / 3.60 = 8
24/8 = 3 kg.

2007-04-17 18:41:09 · answer #2 · answered by ewetaunt 3 · 0 0

it is simple.If $28.80 gets 24 kg,then for $3.60 we get 24*3.60/28.80 or 3 kg.

2007-04-17 18:44:03 · answer #3 · answered by alpha 7 · 0 0

fedest.com, questions and answers