English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

4 answers

If it costs $3.47 for 12 lemons, then we will set it up using this:

3.47/12 = x/1

Where x is the amount of money you pay for just one lemon.

3.47/12 = x/1

3.47 = 12x

3.47/12 = x

.29 = x

So you paid $.29 for each lemon.

2007-04-15 14:50:07 · answer #1 · answered by Eolian 4 · 0 0

Your proportion can be 12/3.47 = 1/x. Now cross multiply and you get 12x = 3.47. Divide both sides by 12. You get .288 which rounded to the nearest hundredth (because our money system only goes to hundredths) you get $.29 per lemon.

2007-04-15 22:02:10 · answer #2 · answered by dpirsq2 5 · 0 0

$3.47/12 = $0.29 per lemon.

2007-04-15 21:47:14 · answer #3 · answered by sunshine 3 · 0 1

12x=$3.47
12x/12=$3.47/12
x=.289166...=x=$0.29

2007-04-15 22:03:06 · answer #4 · answered by Dave aka Spider Monkey 7 · 0 0

fedest.com, questions and answers