English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

Crime in year 2000

Murder: 6
Thefts: 412
Robberies: 72

The amount of money spent investigating each crime:
Murder: $3000
Thefts:$200
Robbery: $600

What percentage of the budget in 2000 was used towards solving thefts??

(please show me the steps in how to answer this....Thanks :)

2007-03-30 05:24:14 · 9 answers · asked by Stephanie L 1 in Science & Mathematics Mathematics

9 answers

total money spent is $3000 + $200 + $600 = $3800

Thefts used $200.

% = (200/3800)
5.26%

2007-03-30 05:37:48 · answer #1 · answered by Justin M 4 · 0 0

OK, whenever you have a percentage problem, first you have to figure out what the total is. In this case it's percentage of the BUDGET, so you need to figure out what the total budget was. Well, if there were 6 murders and $3000 spent on each murder, the total amt of money spent on murders was 6 x $3000 = $18,000. What about robbery? 72 robberies, $600 spent on each one - that's 72 x $600 = $43,200. OK, how about theft? 412 x $200 = $82,400

Now add up all those expenditures. $18,000 + $43,200 + $82,400 = $143,600

OK, you have the total budget. And I just told you there was $82,400 spent on thefts, total. Now to find the percentage, you just divide the smaller number by the bigger number, then multiply by 100%:

(82,400/143,600) * 100% = 57.4%

There you have it! Hope I helped!

2007-03-30 12:30:15 · answer #2 · answered by dac2chari 3 · 0 0

Money spent fr murders - 6 X 3000 = 18000
Money spent for thefts - 412 X 200 = 82400
Money spent for robberies - 72 X 600 = 43200

Total money spent : 18000 + 82400 + 43200 = 143600

Percentage of money spent for solving thefts:

100 X 82400 / 143600 = 57.38 approx.

2007-03-30 12:32:45 · answer #3 · answered by Swamy 7 · 0 0

The total budget is $3800: $3000 + $200 + $600 = $3800
To find the percentage divide the theft budget by the total budget and move the decimal two spaces to the right: 200 / 3800 = 0.0526 = 5.26%

2007-03-30 12:50:33 · answer #4 · answered by Compurednek 3 · 0 0

We need to find out how much was spent for each crime,
Murder = 6 * $3,000 = $18,000
Thefts = 412 * $200 = $82,400
Robberies = 72 * $600 = $43,200

Thefts represented $82,400 out of $143,600
So, we divide $82,400/$143,600 = 0.5738
Multiply the decimal by 100% to get the percentage

Hope that helps :)
0.5738 * 100% = 57.38% spend on thefts

2007-03-30 12:30:51 · answer #5 · answered by Ohioguy95 6 · 0 0

well what we do in chemistry to figure out questions like this is take the given which would be the 200$ times the amount of thefts and divided by the total amount of money spent, then times 100 so its a percent...i could be wrong though

2007-03-30 12:28:46 · answer #6 · answered by Anonymous · 0 0

Murder = 6*3000 = 18,000
Thefts = 412*200 = 82,400
Robbery = 72*600 = 43,200
Total spent was 143,600
So 82400/143600 = 57.4% spent on thefts.

2007-03-30 12:34:58 · answer #7 · answered by ironduke8159 7 · 0 0

money for investigating thefts/total money for all three crimes
= 412*200/( 6*3000+412*200 +72*600 )
= 57.38%

2007-03-30 12:30:07 · answer #8 · answered by sahsjing 7 · 0 0

200/3800=.05263 Aprox. 5.3% for theft

2007-03-30 12:31:48 · answer #9 · answered by dwinbaycity 5 · 0 2

fedest.com, questions and answers