English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

packs of gum and paid $2.00. Find the cost of a chocolate bar and the cost of a pack of gum.

2007-03-18 05:01:24 · 6 answers · asked by Dave 4 in Science & Mathematics Mathematics

6 answers

x=chocolate bars
y=packs of gum

3x+y=1.75
2x+4y=2.00

Multiply the first equation by -4:
-12x-4y=-7.00
2x+4y=2.00
===========
-10x=-5.00
x=.50

2(.50)+4y=2.00
1+4y=2.00
4y=1.00
y=.25

The chocolate bars costs 50 cents and the packs of gum costs 25 cents.

Check:
3(.50)+.25=1.75
1.50+.25=1.75
1.75=1.75

2(.50)+4(.25)=2.00
1.00+1.00=2.00
2.00=2.00

I hope this helps!

2007-03-18 05:29:34 · answer #1 · answered by Anonymous · 4 0

Let x= cost of chocolate bar
Let y= cost of gum
3x+y=1.75 ;subtract 3x and isolate y: y=1.75-3x
2x+4y=2
Now, substitute y for y in the second equation
2x+4(1.75-3x)=2
2x+7-12x=2
-10x=-5
x=1/2 or 50 cents
Now plug in x for the other equation
3(1/2)+y=1.75
1.5+y=1.75
y=.25 or 25 cents

2007-03-18 12:09:40 · answer #2 · answered by J 2 · 1 0

The chocolate bars cost 50cent and the gum cost 25cent

2007-03-18 12:16:57 · answer #3 · answered by Anonymous · 1 0

the chocolate bars are 50cents each and the gum is 25 cents

2007-03-18 12:06:41 · answer #4 · answered by jackie j 3 · 1 0

easy **** yo,
let x represent the chocolate bars and y represent the gum aight.
3x+y=1.75
2x+4y=2
now u have to eliminate one of the factors.
y would be the easiest; you multiply the first equation by -4
-12x-4y=-7
2x+4y=2 (remains the same)
now u got
-10x=-5
therefore x=-5/-10=0.5
now that u got x u sub it into either one of the equations
2(0.5)+4y=2
1+4y=2
4y=2-1
4y=1
y=1/4=0.25
so x=0.5 and y=0.25

2007-03-18 12:13:11 · answer #5 · answered by Anonymous · 1 0

take the cost of a chocolate bar to be p and the cost of a pack of gum to be q.

therefore,

3p+q=1.75..........eq(i)
2p+4q=2.............eq(ii)

Multiplying eq(i) with 4 and subtracting it from eq(ii)

2p+4q=2
-(12p+4q=7)

you get

-10p= -5
10p=5
p=0.5

Putting the value of p in eq(i), we get

3*0.5+q=1.75
1.5+q=1.75
q=1.75-1.5
q=.25

So, the cost of a chocolate bar is 50 cents or $0.5, and the cost of a pack of gum is 25 cents or $0.25

2007-03-18 12:10:57 · answer #6 · answered by Bubblez 3 · 1 0

fedest.com, questions and answers