English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

It makes me mad when I go oout to the grocecy store at lunch or too a salad bar and all the salads cost $4-$6. But I can go to Mcdonalds and get 4 or 5 things off the dollar menu. I'm trying to eat healthy but i's costing me money. I spend about $10 a day to get a healhty luch for school

2007-02-28 10:51:39 · 14 answers · asked by Anonymous in Entertainment & Music Polls & Surveys

14 answers

Do you think taking your lunch with you would be uncool or something? Packing your own lunch be cool and most people who are truly healthy pack their lunches being a fruited snack bar, an apple or an orange. Some pasta salad with some pepper rings and dressing and olives will save you time also in the long run (no standing in line).
If people say your lunches are smelly and "ew whats that" theyll gaze in wonder and so pack double since they will want to try your yummy fresh lunch. (and pack some mace in case they try to steal this delectable entree)

And to answer the reason why eating healthy be higher priced...Well honestly at restaurants that to keep the poor at bay.

And for the other side of the reason why be since co-op farmers really do not get help to grow their foods and they believe in working hard and playing hard and paying into their own system of helping real families not corporations who swindle people like McDonald's

2007-02-28 11:07:09 · answer #1 · answered by Dane Aqua 5 · 0 0

there are a lot more people who want to buy burgers and candy than people who want to buy salads or fruit... the people selling junk food know that they're not going to run out of customers any time soon so they can afford to lower the prices. there aren't as many people who shop at health food stores so they have too raise the prices to make up for the lack of customers...

2007-02-28 19:03:23 · answer #2 · answered by Elissa 2 · 0 0

That ain't no lie. I am single and my grocery budget I could survive on $75.00 a month. With being on a strict diet it now has doubled. That's for a low fat and low carb diet for one. I truly don't know how those with bigger families make ends meet on a well balanced diet like mine.

Fresh veggies, fresh fruit and lean lean meats are just so pricey.

2007-02-28 19:03:13 · answer #3 · answered by Kill_Me_Now! 5 · 0 0

That's dumb since America is always complaining about our country being so overweight. We should lower our prices if we want to eat healthier!

2007-02-28 18:55:22 · answer #4 · answered by Chrissy 3 · 1 0

Shop at the market, buy the ingredients, and make your own then.

2007-02-28 18:56:34 · answer #5 · answered by Papa 7 · 0 0

cuz people want 2 lose more weight, but could go anerexic(sp?) and not eat that much

2007-02-28 18:56:06 · answer #6 · answered by Anonymous · 0 0

cuttin in the tobacco and alki market

2007-02-28 19:03:57 · answer #7 · answered by erica 5 · 0 0

because there's less preservatives in the food and it's much better for your body

2007-02-28 18:56:26 · answer #8 · answered by 12Grey14 4 · 0 1

I guess they want us to be un-healthy. But yes you are right, its not fair.

2007-02-28 18:55:22 · answer #9 · answered by Backwoods Barbie 7 · 1 0

And it tastes bad and is no more healthier than any other kind.

2007-02-28 18:55:49 · answer #10 · answered by Anonymous · 1 0

fedest.com, questions and answers