English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

FOR MATH!!!!

2007-02-11 16:29:06 · 2 answers · asked by Anonymous in Science & Mathematics Mathematics

2 answers

its the amount used, produce per time period.

ie 20 DVDs sold per hour

2007-02-11 16:32:03 · answer #1 · answered by wendywei85 3 · 0 0

unit rate is when compared to 1 of the unit in the denominator
like 50 miles per hour
or 2 $ per gallon
or price per pound
or $ per hour

2007-02-12 00:36:03 · answer #2 · answered by dla68 4 · 0 0

fedest.com, questions and answers