English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

8 answers

Well Both my wife and I Are serious Coffee Lovers and we each drink at least 5-6 extra large Coffee's a day at Tim Hortens 2 extra large coffee's cost $3.16 so
5 = $15.80 6 = $18.96 per Day
@5/day= $474per mth @6/day=$568.80per mth

Holy S**t That is a lot of money

Never actually added it up like that

2007-02-04 07:48:38 · answer #1 · answered by Anonymous · 0 0

I used to spend 30$ / month on coffee at Tim Horton's. I was shocked. That was 10 years ago. At the time, i took action immediately to stop wasting money on coffee. I bought a coffee maker and make my own at home since that time. I occasionally go out with friends and have coffee at coffee shops but i never come close to the amount of money spent in the past. Money doesn't grow on trees. It is important to manage the money we have wisely. Think... 30$ / month times 12= $360 times 10 years=$3600...

2007-02-04 21:25:16 · answer #2 · answered by Anonymous · 0 0

I spend about $10 per week. Why?

2007-02-04 15:37:41 · answer #3 · answered by americanmalearlington 4 · 0 0

$4-6 a week. I order a $2 triple espresso macchiato (with personal cup discount) at Starbucks 2-3 times a week. I have one coffee date a week with my husband, one day for myself, and one extra that I try to resist but often wind up getting anyway. Since they keep jacking up the price, though, I am trying to cut back.

The other days I drink tea. I can't drink drip coffee at all, it burns my stomach.

2007-02-04 15:52:27 · answer #4 · answered by EQ 6 · 0 0

I'm guessing about a dollar a day average.

2007-02-04 15:37:10 · answer #5 · answered by Anonymous · 0 0

None. Don't need it. I eat fairly healthy (*puts down the Doritos*), and it works wonders. :D

Eat healthy, exercise, lay off the drugs (caffeine, nicotine, etc.), and you'll thank me later.

2007-02-04 15:37:22 · answer #6 · answered by Tanath 2 · 1 0

5.88 a month or every 45 days. i buy a tub of folgers and make my own at home.

2007-02-04 16:30:21 · answer #7 · answered by Debt Free! 5 · 0 0

1.20 a day so it's 8.40 a week. Ineed to stop

2007-02-04 15:38:23 · answer #8 · answered by angel 3 · 0 0

fedest.com, questions and answers