6-8 bucks depending on the tine
2007-02-01 11:11:13
·
answer #1
·
answered by AngerPancake 4
·
1⤊
0⤋
If the guy pays, nothing. lol I'm just joking I'm not like that.
It depends on the night of the week and if there is a student discount. Admission alone is anywhere from $5-10 a person. It also depends on where the theatre is located.
You can go to movietickets.com and look up all the theatres, showtimes, prices, directions, etc.
Have fun!
2007-02-01 11:15:58
·
answer #2
·
answered by Anonymous
·
1⤊
0⤋
Wow going to the movies for the first time. I would assume you are a minor so you probably shouldn't pay more the $5.00 to $7.50 specially if you go to the daytime matinee, which is typically less expensive than evening movies.
What are you going to see?
I just barely remember my first big screen movie. I think it was a Disney movie. I remember the Unsinkable Molley Brown, The Seven Faces of Dr. Lao, The Incredible Mr Limpet....
Have fun and I wish you well!
2007-02-01 11:13:29
·
answer #3
·
answered by Anonymous
·
1⤊
1⤋
Around $10.
2007-02-01 11:11:25
·
answer #4
·
answered by Anonymous
·
0⤊
0⤋
In San Antonio it's betwee 5 and 8
2007-02-01 11:11:10
·
answer #5
·
answered by jtcampbell1 2
·
0⤊
0⤋
If you go before 4 pm its cheaper than at night. The later it gets, the more you pay, So expect to pat between $4.50 to $8.50 plus popcorn and pop! Depending where you live.
2007-02-01 11:12:24
·
answer #6
·
answered by rspheart 4
·
0⤊
0⤋
it can vary greatly. at school the local theater is about 3.50, but at home its 9.25. your best bet is to think about bringing around 15 so that you definately can afford the ticket and just in case you want to buy a snack or a drink. Enjoy the movie
peace
2007-02-01 11:14:15
·
answer #7
·
answered by Anonymous
·
0⤊
0⤋
It depends on where you live. It varies from $5-9. Bring $20 if you want food and drinks, but you should be fine with $10 if you dont want refreshments.
2007-02-01 11:13:40
·
answer #8
·
answered by Anonymous
·
0⤊
1⤋
it varies depending where you live, in a rural area it'll only cost around $5 bucks but if you live in a city then it will cost probably around $10 or so.
2007-02-01 11:12:05
·
answer #9
·
answered by *Jenny from the block* 4
·
1⤊
0⤋
a lot!!!
everybody's probably gona tell you around ten dollars but your probably gona get hungry an thirsty thats probably gona cost 8 dollars 15 at the most. so do your self a favor and sneak food in.
2007-02-01 11:29:44
·
answer #10
·
answered by Anonymous
·
0⤊
0⤋