English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

12 answers

(10/4)*$1.6=$4.0

2007-01-29 13:05:30 · answer #1 · answered by chanljkk 7 · 0 1

$4

2007-01-29 13:05:42 · answer #2 · answered by Laura 2 · 0 1

Couple of ways to answer this....first way is to put both these values into a ratio ---> so 4 pounds/$1.6 = 10 pounds/$X, when you cross-multiply, you get 4X=$16, solve for X=$4. So, 10 pounds cost $4. Another way to solve this proble, is to recognize that 10 pounds is 2.5 times 4 pounds, so multiple $1.6 by 2.5 and you get $4.

2007-01-29 13:08:33 · answer #3 · answered by Anonymous · 0 0

1.60 divided by 4 = .40 per pound. 4 pounds at .40 per pound = $4.00

2007-01-29 13:20:21 · answer #4 · answered by J in VA 2 · 0 0

Let x=price per lb. of bananas

4x=1.60 so x=.4 so 10 lbs. x .40= $4.00 dollars for 10 lbs. of bananas.

2007-01-29 13:10:59 · answer #5 · answered by taramarie 2 · 0 0

four pounds cost $1.60 so one pound cost $.40. so ten pounds cost $4.00.

1.60/4=.40 .40*10=4.00

2007-01-29 13:16:08 · answer #6 · answered by 4/25/10 Baby #2 2 · 0 0

$1.60/4=$.40/per pound. 10x$.40=$4.00

2007-01-29 13:10:53 · answer #7 · answered by corryglory 4 · 0 0

If the price stays the same per pound and the bananas all wieght the same, 4$

2007-01-29 13:05:49 · answer #8 · answered by :P 3 · 0 1

4 lbs x 2.5 = 10 lbs
$1.60 x 2.5 = $4.00

2007-01-29 13:06:29 · answer #9 · answered by Terra T 4 · 0 1

Assuming the same prices per pound:
2.5*1.6 = 4$

2007-01-29 13:03:46 · answer #10 · answered by Michael Dino C 4 · 0 1

If 4lb = $1.60
Then 1lb = ($1.60) / 4 = $0.40
Multiply the 1lb by 10. ($0.40)(10) = $4.00

10lb will cost $4.00

2007-01-29 13:05:10 · answer #11 · answered by dizzawg16 3 · 0 1

fedest.com, questions and answers