2.99/8.2=0.3646/oz
2.49/6.4=0.389/oz
8.2oz is the best buy
2007-01-25 12:32:57
·
answer #1
·
answered by Anonymous
·
2⤊
0⤋
determine the better buy ....
8.2 oz of toothpaste for $2.99 or 6.4 oz toothpaste for $2.49 ????
8.2 oz of toothpaste for $2.99. This leads to;
1 oz of this tooth paste costs =$ 0.36463 =36.46 c
6.4 oz toothpaste for $2.49. This leads to;
1 oz of this tooth paste costs =$ 0.38906=38.91c
So ,clearly, the first buy is better.
2007-01-25 12:36:12
·
answer #2
·
answered by Anonymous
·
1⤊
0⤋
Clearly the 8.2 oz toothpaste but you may need to spend extra money on remedial math classes taking your total to $202.99 and then some FocusSmart from the pharmacy taking the grand total to $222.99 and the confidence to buy toothpaste like a pro! have fun
2007-01-25 12:32:29
·
answer #3
·
answered by Anonymous
·
1⤊
0⤋
Go for the 8.2 oz toothpaste. You save a little bit.
2007-01-25 12:33:57
·
answer #4
·
answered by katresab11 1
·
1⤊
0⤋
The first one because when you divide $2.99 by 8.2 and $2.49 by 6.4 the first one has a smaller amount.
2007-01-25 12:29:54
·
answer #5
·
answered by Anonymous
·
1⤊
0⤋
Best buy will be when you pay the least per ounce:
$2.99/8.2 oz = $0.36/oz
$2.49/6.4 oz = $0.38/oz
One is better by 2 cents
2007-01-25 12:35:12
·
answer #6
·
answered by kellenraid 6
·
1⤊
0⤋
I have the same homework. It's 8.2 Oz but next time plz try on your own
2016-05-12 14:05:49
·
answer #7
·
answered by samantha 1
·
0⤊
0⤋
The 6.4 is the better buy
Just divide the oz. by the price. Not too hard.
2007-01-25 12:30:38
·
answer #8
·
answered by Trublood 2
·
0⤊
1⤋
8.2 almost 2 more ozs for only a few cents.
2007-01-25 12:30:00
·
answer #9
·
answered by Samantha 2
·
1⤊
0⤋
I have the same sheet lol
2015-08-20 12:29:22
·
answer #10
·
answered by Anonymous
·
0⤊
0⤋