English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

I mean,solving with speed and accuracy in a limited time.

2007-01-18 03:25:51 · 7 answers · asked by Anonymous in Science & Mathematics Mathematics

7 answers

Memorize pythorean triplets like 3,4,5 and 5,12,13 etc plus there multiples. This can save you a lot of time in many test question.

Memorize facts like the diagonal of a square is side * sqrt(2)

Know that in a 30-60-90 triangle that the hypotenuse is twice the shorter leg and the longer leg is = shorter leg*sqrt(3).

Know basic identities for factoring (a^3 + b^3) and (a^3-b^3). Thes seem to come up a lot so don't waste time figuring it out. Know it!

Know all the formulas for area of plane figures and area and volume of solids.

2007-01-18 03:43:13 · answer #1 · answered by ironduke8159 7 · 0 0

u shud hav mentiond specific topics..nd i dont even know what level of maths u r talking bout..anyway use a calculator if allowed
go to the best book store near in uor city nd u will find several interesting nd helpfull books which can help u 2 understand maths better nd do it easily nd faster..will provide excelent calculation tips nd tricks..nd shortcuts..sorry mate cant help u anymore...expand uor question

2007-01-18 03:36:53 · answer #2 · answered by nickie 2 · 0 0

You just have to practice it and then you will get faster. It's just like music the people who play really fast pieces have to practice to get there. You won't be perfect but you sure as H*ll will be closer to it than you are now. But memorization is the key. You have to memorize formulas and procedures.

2007-01-18 03:37:15 · answer #3 · answered by gatorboi19884870 3 · 0 0

learn a programming language. Then program stuff to do mathematical problems. If you you are successful, then you know that you have learned as much as it is possible about that topic.

It is a good verification process.

2007-01-18 03:50:07 · answer #4 · answered by Morkeleb 3 · 0 0

It is a lot like learning to walk or learning anything. You learn by doing and no one can explain how or why anyone learns.

2007-01-18 03:44:11 · answer #5 · answered by jim m 5 · 0 0

"£1.80 for 3 cakes and 2 cups of tea £1.80 for 4 cakes and 4 cups of tea" That's impossible do you realize it?

2016-05-24 03:26:36 · answer #6 · answered by Anonymous · 0 0

the answer is simple... as in every subject, "no pain no gain"...

practice makes it better... don't forget... ;)

2007-01-18 03:31:06 · answer #7 · answered by chirkhin 2 · 0 0

fedest.com, questions and answers