English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

My 12 year old son has this math problem that I can not for the life of me figure out. Can someone please help, just so that I know how to help him? I'd be forever grateful!

What different items can Julio buy to come close as possible to spending $5.00? (My son says that his teacher said they should come up with the answer of $4.98....)

Milk $2.47

Eggs $1.09

Cheese $1.95

Bread $0.68

Honey $1.19

Cereal $3.25

Avocado $0.50

Chipotles $1.29


He and I have worked out various addition problems with different items from the above list and never could come up with anything higher than $4.94 and it's driving me nuts. It's probably a very obvious answer and going to make me feel even more stupid than I am right now once I see it but oh well.....

HELP ME PLEASE!

2007-01-09 09:15:23 · 6 answers · asked by Jen 5 in Science & Mathematics Mathematics

Awwwww, thanks hun! You're so sweet! Yea, I only could come up with $4.94 with two different problems. The milk, avocado, chipotles, and bread came to $4.94 altogether and the three that you already mentioned in your answer to me my son came up with as well.

2007-01-09 09:28:53 · update #1

I'm beginning to believe his teacher may be the one that's wrong. Unless there's something there I just don't see. ??? Nothing I add up comes up to $4.98.

2007-01-09 09:29:58 · update #2

My son says that his teacher told their class you can only purchase one of each item only. That's why I'm so confused.

2007-01-09 09:37:16 · update #3

6 answers

Guess what! The best you can do is $4.95.
This is how I solved it:
There are 8 different items, and therefore 2 to the 8 combinations
That is, 2x2x2x2x2x2x2x2 = 256 combinations.

I made a spreasheet with 8 columns and 256 rows showing bitwise progression.
If you don't know bitwise progression, it is how computers count one bit at a time, like this:
1 0 0 0 0 0 0 0
0 1 0 0 0 0 0 0
1 1 0 0 0 0 0 0
0 0 1 0 0 0 0 0
1 0 1 0 0 0 0 0
0 1 1 0 0 0 0 0
0 0 0 1 0 0 0 0
1 0 0 1 0 0 0 0
0 1 0 1 0 0 0 0
0 0 1 1 0 0 0 0
1 0 1 1 0 0 0 0
0 1 1 1 0 0 0 0
1 1 1 1 0 0 0 0
0 0 0 0 1 0 0 0
and so on.....
The first column is milk, the second column is eggs, the third is cheese and so forth. Multiply the value in the column by the cost of the item in the top of the column and add each column across.
The total is on the column to the right of the chipotles. Just find the total which is closest to $5.00 and you are done.

The solution is: Milk + Choptles + Honey.

I solved this another way too, but I couldn't get to $4.98... so I used this above method to conclude that $4.98 was not possible.

If you want to replicate my spreadsheet, I will show you how:
Where:
z is the price for each item
x is the formula =INT(MOD($A4/B$2,2))
y is the formula = B3*B$1 + C3*C$1 + D3*D$1 + ... + I3*I$1

...z z z z z z z z
...1 2 3 4 5 6 7 8
1 x x x x x x x x y
2 x x x x x x x x y
3 x x x x x x x x y
4 x x x x x x x x y
5 x x x x x x x x y
6
7
8
9

Place the x formula in the first cell upper left, then copy and paste the next 7 cells to the right. Then enter y formula in the next cell to the right.

Now copy the entire row and paste it in the 127 seven rows below.

If you have any more questions, email me at gepsteinod@yahoo.com

Good Luck

2007-01-09 14:50:26 · answer #1 · answered by gepsteinod 2 · 2 0

Okay I'll try to figure this out and I'll add to this when i got the answer. I can so far only get as much as 4.94 (Honey, Cereal, and Avocado), but ill try more combinations. My dad and I have been in these situations a lot and I know how it feels...


Quite it seems all my combinations are only 4.94... I have tried over three that come to that...Yeah I am going to try to search this on line to see if for some reason its on line in like another math website or something...: )

Can you use one item, more than once, because the answerer after me has the right answer, but I don't know if that's allowed... I'll try making up a chart to get this...Once I'm fired up on a problem I won't quit until I get it!
She may have accidentally said 4.98, but really meant to say 4.94, which would have given the kids reason to explain and discuss the wide range of answers. Ask your son if she wrote it on the board or if he misinterpreted it...

2007-01-09 09:24:31 · answer #2 · answered by Brian 4 · 1 1

What you're describing is pre-ejaculatory fluid (or traditionally called precum) that's secreted with the aid of the Cowper's glands (see link). this is important purposes are to neutralize acidity interior the urethra and interior the vagina (a sprint), and to lubricate the urethra so semen can circulate a sprint extra straightforward. additionally, many men produce sufficient of it for it to functionality a lubricate outdoors the penis as properly, helping to lubricate the foreskin over the glans (penis head), until the foreskin has been bumped off in circumcision. There relatively isn't a stable thank you to make the physique produce extra of it. at the same time as all men make some, some men make so little that it is not in any respect relatively observed. Regardless, the tendency is that the extra sexually aroused a guy is, the longer he is going in a sexual act (i.e. the longer he masturbates/has intercourse), the extra he will produce over the years. it's going to be spoke of that precum does comprise sperm, so pregnancies are achieveable if this is cutting-edge regardless of out actual ejaculation.

2016-10-30 11:16:10 · answer #3 · answered by ? 4 · 0 0

Hmm...I can't get it either, and I'm fairly good at math. All I can get so far is $4.94. Is you son sure his teacher said $4.98?

2007-01-09 09:34:58 · answer #4 · answered by rockangel_72 2 · 2 1

Tell your son's teacher that she is not correct, or she has supplied you with incorrect information.

And tell her you're taking your 10 avocados and she ain't getting no guacamole. So there.

2007-01-09 09:46:01 · answer #5 · answered by bequalming 5 · 2 1

1 hony
1 chipotles
5 avocado

2007-01-09 09:30:48 · answer #6 · answered by Beast 4 · 0 2

fedest.com, questions and answers