English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

if it takes an employee 1 hour to uncrate and stack 160 boxes, at a rate of 8 bucks per hour, much does it cost to uncrate a box?
is it 160/8 or 8/160.
I know it's easy, but my brain isn't working, im getting really confused.

2007-01-08 13:07:33 · 5 answers · asked by Mikail 2 in Science & Mathematics Mathematics

5 answers

It costs $8/160 to uncrate AND STACK a box. or 5 cents.
HOWEVER, you only want him to uncrate- NOT STACK.

So I'm saying 2.5 cents- and it's a trick question.

2007-01-08 13:16:30 · answer #1 · answered by Alan 6 · 0 0

8/160

2007-01-08 21:13:32 · answer #2 · answered by kampung_minyak 2 · 0 0

8/160=.05 per box

2007-01-08 21:11:22 · answer #3 · answered by Anonymous · 0 0

it's 8/160
you want dollars per box, so that would be the dollars rate divided by the boxes rate

2007-01-08 21:13:24 · answer #4 · answered by Anonymous · 0 0

8/160
i know what you mean about your brain not working... took me a sec!

2007-01-08 21:11:43 · answer #5 · answered by Anonymous · 0 1

fedest.com, questions and answers