1) xavier bought 5 red delicious apples and 4 granny smith apples at a cost of $4.81. Dean bought one of each of the two types at a cost of $1.08. find the cost for each kind of apple.
2) four single-sided disks and two double sided disks cost a total of $5.10. Two single sided and four double sided disks cost $5.40. Find the unit cost for each.
3) the perimeter of an isosceles triangle is 37inches. the lengths of the two equal legs are 6in less then 3 times the length of the base. Find the lengths of the three sides.
2007-01-07
05:21:42
·
5 answers
·
asked by
love to help!
1
in
Science & Mathematics
➔ Mathematics