Ok here's how you work this. In this equation, x & y represent pounds of nuts.
You know that $.50(x) +$.80(y) = .75(x+y)
This is saying that 50 cents time x plus 80 cents times y will equal 75 cents times all the pounds of nuts.
You also know that x + y = 30 because the total lbs of nuts must be 30.
Because x & y are both pounds of nuts, they are interchangeable in both equations.
First, you have to one equation for either x or y.
I decided to solve the first equation for y.
.50x + .80y=.75(x+y)
.50x + .80y=.75x + .75y
.80y=.75x + .75y - .50x
.80y=.25x + .75y
.80y-.75y=.25x
.05y=.25x
y=5x
To solve the other equation, I chose to solve it for x.
x+y=30
x=30-y
Now we take the first equation and put in what we know for x; that it equals 30-y
So y=5(x)
y=5(30-y)
y=150-5y
y+5y=150
6y = 150
y = 25
Now that we know the value of y, we can substitute it into the other equation. The simplest is x=30-y
x=30-25
x=5
So your final answer is y=25 and x = 5
I took a picture of my work and posted it online if you want to see it.
http://fly.hiwaay.net/~mesa/math_problem.jpg
You can also check your work by substituting the values for x & y into either equation. To be safe, substitute them in both.
2007-01-01 09:44:37
·
answer #1
·
answered by GoddessofCoughSyrup 4
·
0⤊
0⤋
Equation 1:
The number of pounds of the 50 cents per pound nuts (x) plus the number of pounds of the 80 cents per pound nuts (y) equals 30 pounds.
x + y = 30
Equation 2:
The cost of the 50-cent-per-pound nuts (50x) + the cost of the 80-cent-per-pound nuts (80x) equals 75 cents per pound times 30 pounds, or 2250 cents ($22.50):
50x + 80y = 75(30) = 2250
To make things a little easier, you can divide both sides of this equation by 10:
5x + 8y = 225
x + y = 30
There are now lots of ways to solve. I like the addition method, so I'm going to multiply the bottom one by -5:
5x + 8y = 225
-5x - 5y = -150
Adding the two together, you get 3y = 75, so y = 25.
Then, since x + y = 30, x = 30 - y = 30 - 25 = 5.
So he'd use 5 pounds of 50-cents-per-pound nuts, and 25 pounds of 75-cents-per-pound nuts.
2007-01-01 09:37:18
·
answer #2
·
answered by Jim Burnell 6
·
0⤊
0⤋
50x + 80y = 75(x+y) (using cents)
50x + 80y = 75x + 75y
5y = 25x
y = 5x (basically, you need a 5 to 1 ratio of expensive to cheap nuts)
We want x+y = 30 total.
x + 5x = 30
6x = 30
x = 5
y = 30 - 5 = 25
Checking the math: 5*.5 + 25*.8 = $22 which is $22.5/30 = $.75 per pound
2007-01-01 09:42:10
·
answer #3
·
answered by Mario G 2
·
0⤊
0⤋
Thirty pounds of nuts at 75 cents has to cost $22.50. Therefore, you need 25 pounds of the $.80 nut to equal $20. Last of all, you need 5 pounds of the $.50 nuts costing $2.50. Added together the nuts will cost $22.50
2007-01-01 09:42:45
·
answer #4
·
answered by Asian Joe 2
·
0⤊
0⤋
Jim is right, but to explain:
Let x = pounds of $0.50/lb. nuts
Let y = pounds of $0.80lb. nuts
The known part of the equation is the mix of 30lbs at $0.75/lb
So we have:
$0.50x + $0.80y = $22.50
One way to visualize this is by graphing. Make an x-y charrt:
x I y
45 0
0 28.125
See where these lines intercept for answer.
2007-01-01 10:03:48
·
answer #5
·
answered by teachbio 5
·
0⤊
0⤋