English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

Giant candy bars are on sale, 4 for $6.40. How much does each candy bar cost?

2006-12-15 09:34:04 · 8 answers · asked by 6 in Science & Mathematics Mathematics

8 answers

$6.40 for 4 candy bars

$x dollars for one.

==> $6.40/4 bars = $x/1bar
==> 6.40/4 = x
==> x = $1.60

Note: I omitted some of the units (for clarity), but YOU need to carry them thru all your work.

2006-12-15 09:39:16 · answer #1 · answered by Anonymous · 1 0

$6.40/4 = x/1

2006-12-15 10:00:11 · answer #2 · answered by Helmut 7 · 1 0

4:6.40=1:x
4x=6.40
x=1.60
each candycosts $1.60

2006-12-15 09:39:57 · answer #3 · answered by raj 7 · 1 0

x=the cost for each candy bar
4x=6.40
x=$1.60 for each candy bar

2006-12-15 10:13:06 · answer #4 · answered by Anonymous · 0 0

ok set it up as 4 over 6.4 ( 4 / 6.4 - like a fraction) put an = sign then put 1 over x. as the missing variable ( 1 / x ) then do 1 times 6.4 then divide that by 4. there is ur answer...hope i helped...

2006-12-15 09:42:01 · answer #5 · answered by shoppingdiva 2 · 1 0

there isn't any choose for fancy equations. when you consider that she will type 990 words in ten minutes, then in a unmarried minute she must be able to type one 10th of those words. the percentage is 990 over 10 and there isn't any choose for branch, purely simplify. it truly is going to come to ninety 9 over a million, that's enormously scary because i don't believe all people can type that many words in a minute.

2016-11-26 21:39:19 · answer #6 · answered by Anonymous · 0 0

4 bars cost 6.40

so 1 bar costs 6.4/4

= 1.4

So your answer is $1.40

2006-12-15 09:58:24 · answer #7 · answered by Anonymous · 1 0

$1.60
(Divide $6.40 by 4)

2006-12-15 09:38:53 · answer #8 · answered by That One Girl 2 · 1 0

fedest.com, questions and answers