20 ounce.
The 20 ounce soda works out to being 4 ounces for $.27.
64 divided by 4 is 16.
16 times $.27 is $4.32.
So 64 ounces of the 20 ounce soda would cost $4.32, which is $.68 cheaper than the $5.00 64 ounce bottle.
2006-12-14 13:01:21
·
answer #1
·
answered by marklemoore 6
·
0⤊
2⤋
You are given two options:
a) 20 ounces for $1.35
b) 64 ounces for $5.00
To find the cheaper, you have to work out the cost per ounce of each option.
So, for a) 1 ounce= $1.35/20 = $0.0675 = 6.75cents
likewise for b) 1 ounce = $5.00/64 = $0.078125 = 7.81cents
Comparing both a) and b) you can easily see that the first option is cheaper. So, its cheaper to buy 20 ounce bottle of soda for $1.35
2006-12-14 13:05:11
·
answer #2
·
answered by thugster17 2
·
1⤊
0⤋
It would be cheaper to buy the 20 ounce bottle for $1.35 naturally.
But if you wanted more soda, you could buy 3 of the 20 ounce bottles (60 ounces) of soda for $.95 cents less than what the 64 ounce bottle costs.
2006-12-14 13:04:05
·
answer #3
·
answered by Jen 5
·
1⤊
0⤋
Cheaper: buy 20 ounce bottle soda
20 ounce =$1.35 a bottle, if i bug 3 bottle, there is 60 ounce,
and the final price is $1.35 times 3= 4.05
but the soda 64 ounce for $5 means u pay about one buck for the extra 4 ounce
2006-12-14 13:03:32
·
answer #4
·
answered by poppennysun 3
·
3⤊
0⤋
It would be cheaper to buy the 20 ounce bottle, since $5 is more than $1.35.
I'm assuming you meant per ounce, however, so
20 ounces for $1.35, or 6.75 cents per ounce
64 ounces for $5, or 7.8125 cents per ounce
It's still cheaper to buy the 20 ounce bottle.
2006-12-14 13:10:16
·
answer #5
·
answered by dennismeng90 6
·
1⤊
0⤋
The 20 oz bottle for $1.35 is 0.0675 per ounce (1.35/20)
The 64 oz bottle for $5.00 is 0.078125 per ounce (5.00/64)
So the 20 oz bottle is cheaper
2006-12-14 13:03:00
·
answer #6
·
answered by Jenn 2
·
2⤊
0⤋
20
2006-12-14 13:01:41
·
answer #7
·
answered by ? 7
·
0⤊
1⤋
The best way to answer this question is to show you how to calculate value of an ounce. You take the amount that each soda costs per ounce and then take the one that costs the least per ounce.
1.35/20 = .0675 per ounce
5.00/64 = .078125 per ounce
As you see the smaller bottle is costing .010625 less per ounce or about a penny less per ounce.
2006-12-14 13:05:47
·
answer #8
·
answered by Stefanie S 1
·
1⤊
0⤋
Well it's cheaper to buy the 20 ounce bottle.
Asking what would be the better VALUE is a mathematical question that you will have to figure out for yourself...because I don't do math :P
2006-12-14 13:02:10
·
answer #9
·
answered by Anonymous
·
1⤊
0⤋
Your question is which is cheaper not best bargain. There for the correct answer is the $1.35 20 ounce
2006-12-14 13:02:47
·
answer #10
·
answered by Anonymous
·
2⤊
0⤋