You can get 300 jellybeans for x dollars.
So you would get n jellybeans for 0.50 dollars.
Doing this as similar ratios:
300 ... n
----- = ---
..x .....0.50
Cross multiplying you get:
150 = nx
n = 150/x
It depends on x, but you can by 150/x jellybeans for 0.50.
For example if you could buy 300 jellybeans for 5 dollars, you could buy (150/5) = 30 jellybeans for 0.50.
2006-12-14 11:31:09
·
answer #1
·
answered by Puzzling 7
·
0⤊
0⤋
Let y= the number of jelly beans at 1/2 dollar
300/x= y/(1/2)
y= 150 /x
So if you buy 300 jelly beans for 3$, then you can buy
150/3= 50 jellybeans for 50 cents = 1/2 dollar
2006-12-14 11:39:11
·
answer #2
·
answered by ironduke8159 7
·
0⤊
0⤋
per jellybeans cost = x/300 per jellybean
# of jelly beans for 50 cents = 0.5 dollar(300)/X = 150/X
2006-12-14 11:30:18
·
answer #3
·
answered by asndude7 2
·
0⤊
0⤋
300 jellybeans for x dollars
so, you can get 300/x jellybeans for one dollar.
Since you have 50 cents (half dollar), you divide that quantity by two.
(300/x) * (1/2) = (150/x) jellybeans!
2006-12-14 11:30:34
·
answer #4
·
answered by Lilovacookedrice 3
·
0⤊
0⤋
50
2016-05-24 06:16:04
·
answer #5
·
answered by Anonymous
·
0⤊
0⤋
what does x=?
if x= 1 dollars then you can buy 150 jelly beans for 50 cents
2006-12-14 11:27:26
·
answer #6
·
answered by magicalpowersofcolors 1
·
1⤊
0⤋
you get 300 jellybeans divided by x times 100(to get it in cents)
and you multiply the results by 50.
you need to do your own homework.
God bless,
gabe
2006-12-14 11:38:22
·
answer #7
·
answered by gabegm1 4
·
0⤊
0⤋
I think X=60
2006-12-14 11:31:07
·
answer #8
·
answered by AwesomeJoey 1
·
0⤊
0⤋