English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

please help!? [].[]

2006-12-12 09:51:40 · 9 answers · asked by Anonymous in Science & Mathematics Mathematics

9 answers

price of 1 unit of anything

2006-12-19 19:05:55 · answer #1 · answered by MJ121 2 · 1 1

Unit Price Definition

2016-10-01 10:36:31 · answer #2 · answered by gaub 4 · 0 0

Define Unit Price

2016-12-14 16:38:54 · answer #3 · answered by ? 4 · 0 0

It means the price per unit

2006-12-12 10:14:35 · answer #4 · answered by Anonymous · 2 0

price per unit, price of an unit:
unit can be a liter, kilo, etc., or just unit

2006-12-12 09:57:52 · answer #5 · answered by Mirta G 2 · 0 0

If you're buying 3 packs of gum @ .25/pack, then .25 is the unit price.

2006-12-12 09:55:42 · answer #6 · answered by Babs 7 · 0 0

For the best answers, search on this site https://shorturl.im/awhLk

FOB which stands for free on board means anything ordered would be free to the buyer until the goods are loaded on board a vessel at the port of Shanghai, all costs after this point shall be the responsibility of the buyer including freight, insurance and everything else.

2016-04-07 07:10:53 · answer #7 · answered by Anonymous · 0 0

unit prices show consumers how much they're paying for a certain quantity of the product. They are listed on the price tags in stores (in small writing, though).

It will usually say how many cents every ounce costs, for food. You can use this to compare 1 or more products. Like if there's a 2 liter bottle and a 12-pack of cans and you wondered which was a better value. You would look at the price per ounce and the lowest one would be your answer.

There's a lot of cheap foods that look really inexpensive, but they really just have more air, so they're not as heavy. I found this out when buying garlic texas toast. Cheap ice cream also has a lot of air in it compared to ultra premium ice cream. So it pays to look at the unit price if you're interested. It's usually in small writing though.

2006-12-12 10:05:54 · answer #8 · answered by Paul 7 · 1 1

STION WHAT DOES THIS MEAN PLEASE HELP AS MUCH AS I READ IT I DONT GET IT !!!!!!
The sample(1pcs) price is 50USD(including the shipping cost), we can return the sample cost if your quantity of the order is or more than 100PCS in near future.

If your quantity of the order is 50PCS/per style, the unit price is 15USD, the shipping cost calculate separately.

2015-06-04 00:41:02 · answer #9 · answered by JENIFER 1 · 0 0

The unit for instance is the part of a whole. Say you have a case of 24 soup cans. It might say on the box that the case is worth $24.00...but it will also state that the unit price is $1.00. Divide the total price ($24) by the number of items in the whole (24) to get unit price....or multiply the number of units (24) by the unit price($1.00) to get the total cost of the case.

2006-12-12 10:04:30 · answer #10 · answered by Kim 5 · 1 1

fedest.com, questions and answers