A. $3.00 for 5 pounds is 60 cents per pound
$3.99 for 3 pounds is $1.33 per pound
B. $2.59 for 4 pounds is 65 cents per pound
$1.98 for how many pounds of apples?
2006-11-28 12:00:05
·
answer #1
·
answered by MollyMAM 6
·
0⤊
0⤋
At Store A, oranges are $3.00 for 5 pounds.
This is 3.00/5 = 60 cents per pound.
Apples are $3.99 for 3 pounds.
This is $3.99/3 = $1.33 per pound.
At Store B, Oranges are $2.59 for 4 pounds.
This is 2.59/4 = 64.75 cents per pound.
Buy your oranges at Store A.
It doesn't look like you gave the weight of apples that $1.98 buys at Store B. Without this information, we can't finish the problem.
Hope this helps.
2006-11-28 20:00:42
·
answer #2
·
answered by hokiejthweatt 3
·
0⤊
0⤋
A. 3/5=.6$ per pound for orange and 3.99/3=1.33$ per pound for apple
B. 2.59/4=.65 per pound for orange and ...
1.98$ for how many pounds of apples - your question is incomplete.
For oranges store A has a better buy.
2006-11-28 20:02:45
·
answer #3
·
answered by Anonymous
·
0⤊
0⤋
The answer is A .60 per pound on oranges and 1.33 on apples. B comes out to almost .65 on oranges and 1.98 on apples.
2006-11-28 20:00:42
·
answer #4
·
answered by crazyinsocali 2
·
0⤊
0⤋
A. divide price by weight to find cost per pound, and see which is cheaper. Same method for B, assuming you were told how many pounds for $1.98 and forgot to tell us! And are oranges and apples really supposed to be mixed?
2006-11-28 20:01:47
·
answer #5
·
answered by Hy 7
·
0⤊
0⤋
A is better because u get five pounds of oranges and thee pounds of apples
2006-11-28 20:00:06
·
answer #6
·
answered by best_helper202 1
·
0⤊
0⤋
A. Per .6pound $3/5lbs or $3/5=$.60 oranges
3.99/3= $1.33/lb apples
Thus A is cheaper for both.
2006-11-28 20:00:50
·
answer #7
·
answered by af12af3af 2
·
0⤊
0⤋
A. 3 * 5 = 15
B. 3.99 * 3 = 11.97
2.59 * 4 = 10.36
1.98
TOTAL FOR B = 22.70
TOTAL FOR A AND B TOGETHER = 22.70 + 15.00 = 37.70
2006-11-28 20:04:27
·
answer #8
·
answered by sandra g 2
·
0⤊
0⤋
I normally don't say this, but you're pathetic not only for not knowing how to solve that (calculate price per lbs for each one) but you can't even word the question right. You're going to be a liberal arts major.
2006-11-28 20:00:12
·
answer #9
·
answered by DW 2
·
0⤊
1⤋
a
i'm 12 and i'm in pre algebrea
2006-11-28 21:11:06
·
answer #10
·
answered by Anonymous
·
0⤊
0⤋