English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

a dishwasher sells for 629.95 a vacuum cleaner sells for 139.95 a microwave oven sells for 339.49 estimate the total cost 0f 9 microwave ovens

2006-11-28 11:44:12 · 15 answers · asked by osmar c 1 in Science & Mathematics Mathematics

15 answers

The answer is $3055.41

339.49*9

2006-11-28 11:45:50 · answer #1 · answered by Anonymous · 1 0

To estimate, you round the numbers into something easier to multiply. 300 * 10 = 3,000 is an estimated total cost of 9 microwave ovens.

It's not precise, but it allows you be "in the ballpark"

2006-11-28 11:48:43 · answer #2 · answered by Steve A 7 · 0 0

9 times 300 = 2,700

9 times 40 = 360

2,700 plus 360 = 3,060

Answer is $3,060 - the estimate for the price of nine microwave ovens.

2006-11-28 11:55:57 · answer #3 · answered by peekie 3 · 0 0

if they were 300 each the total would be 9 times that, but they're 40 dollars each more so 2700 plus 360 so roughly 3100 and tax .. what's the tax .. and what are you going to do with all those ovens? lol

2006-11-28 11:52:55 · answer #4 · answered by thellord_thighgod 3 · 0 0

340 x 9 = 3060

2006-11-28 11:52:22 · answer #5 · answered by bluetiger856 2 · 0 0

umm im kinda on the fence. purchase tho i wouldnt argue with somebody who mentioned That be attentive to Mouf became into classic beacues it had a minimum of two quantity one hits(i think of three) and that they have been exceptionally sturdy songs and something of the album had some hott songs too i wouldnt myself call it classic yet i could see how somebody could call it classic i think of that Ludacris could be appeared on as between the terrific mainstream ( in case you call him Mainstream) rappers of our time ( once you evaluate him to 50 cent, TI, Lil Wayne, Rick Ross and SOuilja Boi he must be) basically beacuse he has an physique of innovations and can do seriuos songs yet dosnt take himself too serously and that i detect him exceptionally humorous while he trys to be yet confident purchase

2016-12-10 18:00:48 · answer #6 · answered by Anonymous · 0 0

Just round up the 339.49 to $340.00 and multiply it 9 times. It would come out to be about 3,060(estimated). That's so easy! What grade are you in? 2ND?

2006-11-28 11:49:46 · answer #7 · answered by asheslovesjoel 2 · 0 1

339.49 make that to an easy number lets say 340 then multiply by 9
340*9=3060 so about 3060 of what ever monetary unit your using.

2006-11-28 11:48:04 · answer #8 · answered by socomsniperaj 2 · 0 0

$3055.41, 9 TIMES 339.49


GOD BLESS

2006-11-28 11:47:14 · answer #9 · answered by thewindowman 6 · 0 0

Bit pricey, aren't they?

2006-11-28 11:45:12 · answer #10 · answered by Up your Maslow 4 · 0 0

fedest.com, questions and answers