English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

Quizzes 10%
80
100

HW 20%--- one assignment is still not in but i will put in a 6.5 this is out of 10pts
7.0
5.5
6.5
7.0
7.5
6.5* assuming
Essay 20%
61
68

3 exams each one worth 10%
63
37.5
33.5

there is a final for 20% still have not taken it but i want to see so far
Please help me or at least give me the way to figure it out for my other classes

2006-11-28 07:01:16 · 8 answers · asked by Anonymous in Science & Mathematics Mathematics

8 answers

To figure out your grade for a class the basic idea is to calculate a percentile grade for each grade category. Then multiply these numbers by the percentage of the total grade that each is worth. Add these results together. Finally, divide the total by the percentage of total course work you have completed and multiply by 100 to convert to a percentile grade.

In this case:
Quizzes
(80 + 100) / 200 x 100 = 90%
90 x 0.1 = 9
HW
(7.0 + 5.5 + 6.5 + 7.0 + 7.5 + 6.5) / 60 = 66.6%
66.6 x 0.2 = 13.3
Essay
(61 + 68) / 200 x 100 = 64.5%
64.5 x 0.2 = 12.9
Exams
(63 + 37.5 + 33.5) / 300 x 100 = 44.7%
44.7 x 0.3 = 13.4

9 +13.3+12.9 +13.4 = 48.6
48.6 / 80 x 100 = 60.75%

Current course grade = 60.75%

Furthermore, to earn a D in this course (assuming a grading standard of 60%) you must make a 57% on the final exam. It is not possible for you to earn a C in this course (assuming a grading standard of 70%).

(60 - 48.6) = 11.4
11.4 / 20 x 100 = 57%

(70 - 48.6) = 21.4
21.4 / 20 x 100 = 107%

I recommend keeping track of your course grades throughout the semester and calculating the percentile grade that you need on each final exam to earn the grade you want. This allows you to allocate more or less effort to studying for each course as needed.

2006-11-28 08:10:03 · answer #1 · answered by Diane Jackson 2 · 0 0

You'll have to confirm some assumptions I had to make:

QUIZZES:
Are the quizzes out of 100?
To figure the average:
(80 + 100)/2 = 90
If so you have an average 90% on the quizzes

HOMEWORK:
Homework is out of 10 points.
To figure the average:
(70 + 55 + 65 + 70 + 75 + 65)/6
You have an average of 66.67% on the homework

ESSAYS:
Are the essays out of 100?
To figure the average:
(61+68)/2
If so you have an average of 64.5% on the essays

EXAMS:
What were the exams worth? Assuming they are each worth 100 points:
(63 + 37.5 + 33.5)/3
You have an average of: 44.67%

Putting it all together, you currently should have a weighted average of:
(90% x 10% + 66.67% x 20% + 64.5% x 20% + 44.67% x 30%) / 80%
= 60.8%

If all the assumptions are correct, even with a perfect 100% on the final you couldn't get more than 68.6% for your final grade, I'm sorry to say.

2006-11-28 07:12:23 · answer #2 · answered by Puzzling 7 · 0 0

Quizzes = (80+100)/2 = 90 * 10% = 9.0
HW = (70+55+65+70+75+65)/6 = 66.67 * 20% = 13.33
Essay (assuming out of 100) = (61+68)/2 = 64.5 * 20% = 12.9
Exam 1 = 63*10% = 6.3
Exam 2 = 37.5*10% = 3.75
Exam 3 = 33.5*10% = 3.35
(assuming exams are out of 100)

Total = 9+13.33+12.9+6.3+3.75+3.35 = 48.63 / 80% = 60.8%

2006-11-28 07:15:47 · answer #3 · answered by T 5 · 0 0

Quizzes = 10% of total grade
Homework = 20% of total grade
Essays = 20% of total grade
Exams = 30% of total grade
Final = 20% of total grade

Quizzes - (Assuming that each score is out of 100)
80 + 100 = 180 points earned
100 + 100 = 200 points possible

Homework - (Assuming each score is out of 10)
7.0 + 5.5 + 6.5 + 7.0 + 7.5 + 6.5 = 40 points earned
10 + 10 + 10 + 10 + 10 + 10 = 60 points possible

Essay - (Assuming each score is out of 100)
61 + 68 = 129 points earned
100 + 100 = 200 points possible

Exams - (Assuming each score is out of 100)
63 + 37.5 + 33.5 = 134 points earned
100 + 100 + 100 = 300 points possible

(180/200 * 0.10) + (40/60 * 0.20) + (129/200 * 0.20) + (134/300 * 0.30)
= 0.09 + 0.13 + 0.129 + 0.134 = 0.483 --- Your score (at this point)...
= 0.10 + 0.20 + 0.20 + 0.30 = 0.800 --- Perfect score (at this point)...
0.483/0.800 = 0.60375 or 60.375%

2006-11-28 07:27:03 · answer #4 · answered by Anonymous · 0 0

are these all you grades? are they in percentage already?

i mean, like for the exams.. is it over 100?

the data may be incomplete.. quiz it 10, hw is 20, essay is 20, exams 10, final exam 20 which totals 80% only..

2006-11-28 07:20:35 · answer #5 · answered by mystery moo 3 · 0 0

take the average for your quizzes
80+100/2 = 90 then multply by the weight factor 0.10 (10%)
then the homework average (about 65 looks like) multiply by .20
essay average 65 * .20
then 63*.1
37.5*.1
33.5*.1
add the results = final average for course

*not the best I am afraid,... you may want to speek to your teacher about extra tutoring, mot schools offer this at no charge to willing students.

2006-11-28 07:15:09 · answer #6 · answered by beanie_boy_007 3 · 0 0

enable's say 15 in protecting with cent of your grade is from homework. And 25 % is from quizzes. And 30 % each and every on your midterm and very last tests. in case you acquire one hundred factors for abode artwork, you may want to get .15 x one hundred or 15 factors. in case you acquire an consumer-friendly of ninety on your quizzes, you may want to get .25 x ninety or 22.5 factors. in case you acquire 80 on your midterm, you may want to get .3 x 80 or 24 factors. And in case you aced your very last, you may want to get .3 x one hundred or 30 factors. Your total grade might want to be the sum of the above element totals or ninety one.5 factors, which, relying on the equipment in position, might want to be equivalent to a letter grade, maximum in all likelihood an A

2016-10-07 22:19:12 · answer #7 · answered by ? 4 · 0 0

you will figure out your final grade like this:

first take straight average of each: quizzes, hw, essay, exams:

then:

quiz grade (0.1) + HW grade (0.2) + Essay grade (0.2) + Exam grade (0.3) + Final (0.2) =

your class grade.

in your case:

(90)(0.1) + (67)(0.2) + (64)(0.2) + (44.7)(0.1) + (Final)(0.2) =

your final class grade.

notice sum of all decimals equal 1.0. this is equivalent to all percentages equal to 100%.

these are called weighted scores.

also, verify this with your teacher. he/she may have something else in mind.

2006-11-28 07:14:09 · answer #8 · answered by mr green 4 · 0 0

fedest.com, questions and answers