English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

2006-11-16 06:43:25 · 2 answers · asked by asadmalik28 1 in Science & Mathematics Mathematics

i am looking for cost of each product which is produced. example
Product A is consumped
Weight of proudct A = 1500 kg and cost is 30
and Product B, C and D produced
Weight of A = 700 and price = 5
Weight of B = 500 and price = 6
Weight of C = 500 and price = 6
Totol weight = 1700
so what will be the cost of A, B and C...

2006-11-16 07:04:07 · update #1

2 answers

Your question is unclear, but this might help you.
Total cost of products = No. of products x Price of products.

If there is more then one produce, say for example three different products then:
Total cost = (No. of Product 1 x Cost 1) + (No. of Product 2 x Cost 2) + (No. of Product3 x Cost 3)

2006-11-16 06:50:53 · answer #1 · answered by Brenmore 5 · 0 0

All costs and overhead divided by units produced daily.

2006-11-16 06:46:31 · answer #2 · answered by Anonymous · 0 0

fedest.com, questions and answers