English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

this is pre algebra for placement test.

2006-11-15 06:38:35 · 3 answers · asked by daviskeashae 1 in Science & Mathematics Mathematics

3 answers

Try starting with a proportion. Let K be the cost we are looking for.

b / x = K / y

Now solve for K.

K = by / x

2006-11-15 06:47:30 · answer #1 · answered by ? 6 · 0 0

cost of x apples=b cents
cost of 1 apple=b/x cents
cost of y apples=y*b/x

2006-11-15 14:47:01 · answer #2 · answered by openpsychy 6 · 0 0

cost=yb/x

2006-11-15 14:42:29 · answer #3 · answered by igot4onit 2 · 0 0

fedest.com, questions and answers