English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

i can't figure this out

Nine pounds of sweet potatoes cost the same as 6 pounds of apples. One pound of sweet potatoes costs twice as much as a pound of onions, while a pound of apples costs 24 cents more than a pound of onions. Find the cost of each.

please help

2006-11-15 05:15:22 · 7 answers · asked by Gonko B 2 in Science & Mathematics Mathematics

7 answers

a pound of sweet potatoes costs $0.24
a pound of onions costs $0.12
a pound of apples costs $0.36

to get it, I first made equations of all the prices and stuff:

let p=potatoes
a=apples
o=onions

ok, so the equations are this according the the problem.

9p=6a p=2o 24+o=a

i used the equation 24+o=a and solved for o; i then plugged in the value for o into the equation; p=2o so it should look like this;

p=2(a-24); then i distribute the 2 and get p=2a-48 i plug that into the equation; 9p=6a and solve for a.

9(2a-48)=6a; the value for a comes out to be 36 which is $0.36. I then plug the valus of a into the equation 9p=6a and solve for p which is 24 or $0.24. later i take that value and plug it into the equation p=2o and solve for o which is 12 or $0.12. yay! we soved the values for each! tada!

2006-11-15 05:38:33 · answer #1 · answered by il signore 2 · 0 0

9p = 6a
p = 2 o
a = 24 + o

3p = 2a
2a = 6o
a = 3 o = 24 + o
3 o = 24 + o
2 o = 24
o = 12 -----one pound of onions = 12 cents

a = 24 + o = 24 + 12 = 36
one pound of apples = 36 cents

9 p = 6 (36)
3 p = 2 x 36
p = 2 x 36 / 3 = 2 x 12 = 24
one pound of sweet potatos = 24 cents

2006-11-15 05:33:36 · answer #2 · answered by Gifted S 2 · 0 0

A = Apples, B = Sweet Potatoes, C = Onions
9B = 6A
B = 2C
A = 24 + C

B = 2C
We will substitute into the equation 9B = 6A using B = 2C
We get the following:
9(2C) = 6A
18C = 6A

We know that A = 24 + C, so we will substitute this information into the above equation.
18C = 6 (24 + C)
18C = 144 + 6C

Subtract 6C from both sides and we get
12C = 144
C = 12

A = 24 + C
A = 24 + 12
A = 36

B = 2C
B = 2(12)
B = 24

A = Apples, B = Sweet Potatoes, C = Onions
36 Apples
24 Sweet Potatoes
12 Onions

2006-11-15 06:04:52 · answer #3 · answered by Math Helper 3 · 0 0

Let s = cost of a pound of sweet potatoes
Let a = cost of a pound of apples
Let o = cost of a pound of onions

9s = 6a
s = 2o
a = o + 24

By substitution:
9(2o) = 6a
18o = 6a
3o = a

Then put this in the last equation:
3o = o + 24
2o = 24
o = 12

Now put this back in the other equations...
a = 3o = 3(12)
a = 36

s = 2o = 2(12)
s = 24

In summary:
Sweet potatoes cost 24 cents / lb.
Apples cost 36 cents / lb.
Onions cost 12 cents / lb.

2006-11-15 05:23:59 · answer #4 · answered by Puzzling 7 · 0 0

let's say a = apples, p = potatoes, o = onions

9p = 6a
p = 2o
a = o + 0.24

substitute p = 2o to the equation 9p = 6a

9(2o) = 6a

18o = 6a
a = 3o

subsitute a to a = o + 0.24

3o = o +0.24
2o = 0.24
o = 0.12



p = 2o
p = 2(0.12)
p = 0.24


a = o + 0.24
a = 0.12 + 0.24
a = 0.36


each pound of onions, sweet potatoes, and apples is 12 cents,
24 cents and 36 cents respectively...

there ya go...

2006-11-15 05:23:50 · answer #5 · answered by Treat 2 · 0 0

9 lb spuds = 6 lb apples.
→ 1½ lb spuds = 1 lb apples.

1 lb spuds = 2 lb onions. (x 1½)
1½ lb spuds = 3 lb onions.

→ 1½ lb spuds = 1 lb apples = 3 lb onions. (eq.2).
So : 1 lb apples = 3 lb onions. (eq.3).

1 lb apples = 1 lb onions + 24 cent.
→ 3 lb onions = 1 lb onions + 24 cent.
3 lb onions - 1 lb onions = 24 cent.
2 lb onions = 24 cent.
1 lb onions = 12 cent.
-----------------------------------------------------
1 lb apples = 1 lb onions + 24 cent.
1 lb apples = 12 cent + 24 cent.
1 lb apples = 36 cent.
-----------------------------------------------------
1 lb spuds = 2 lb onions.
1 lb spuds = 2(12 cent).
1 lb spuds = 24 cent.

2006-11-15 06:39:42 · answer #6 · answered by Brenmore 5 · 0 0

9P=6A
P=2O
A=O+24
A=(P/2)+24
6A=3P+144
9P=3P+144
6P=144
P=24
A=36
O=12

2006-11-15 05:22:03 · answer #7 · answered by raj 7 · 0 0

fedest.com, questions and answers