English Deutsch Français Italiano Español Português 繁體中文 Bahasa Indonesia Tiếng Việt ภาษาไทย
All categories

Tubes of oil paint can be bough in sets of 5 for $13.75 or bought seperately for the unit price. What would be the price of 2 tubes of this oil paint?

2006-10-31 10:08:30 · 9 answers · asked by Anonymous in Science & Mathematics Mathematics

9 answers

5 cost $13.75
2 cost x

x = 2 * 13.75 / 5 = $5.5

2006-10-31 10:19:01 · answer #1 · answered by Dr. J. 6 · 0 0

Just divide the price of the 5 unit set (13.75) into 5 to get the unit price, and then double it, because its two units, so:

$13.75 / 5= $2.75 (Unit Price)

$2.75 x 2 units= $5.5 (Per two units)

2006-10-31 18:12:42 · answer #2 · answered by Blondie Beach 2 · 0 0

5 cost $13.75
2 costs 13.75/5*2=$5.5 ans

2006-10-31 18:11:49 · answer #3 · answered by Anonymous · 0 0

$ 5.5 is the price for 2 tubes

2006-10-31 18:12:31 · answer #4 · answered by Lovepreet K 2 · 0 0

this would equal $5.50 since 1 tube would equal $2.75

2006-10-31 18:37:05 · answer #5 · answered by Mary 4 · 0 0

$13.75/5=$2.75 then $2.75*2=$5.50

2006-10-31 18:27:23 · answer #6 · answered by Tricia C 1 · 0 0

ummm if u knw its very easy, why ask the question in the 1st place? random fascination with losing points perhaps??

2006-10-31 18:23:00 · answer #7 · answered by D.P 3 · 0 0

$5.50

2006-10-31 18:14:46 · answer #8 · answered by science teacher 7 · 0 0

$27.50

2006-10-31 18:15:42 · answer #9 · answered by Britni's Boy 1 · 0 1

fedest.com, questions and answers